Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KDV’siz Altına Talep Arttı! Rusya Merkez Bankası Alımı Durdurdu

Ukrayna işgali nedeniyle sert yaptırımlarla karşılaşan Rusya Merkez Bankası, bugün altın alımları hakkında yeni kararını açıkladı.
KDV’siz Altına Talep Arttı! Rusya Merkez Bankası Alımı Durdurdu
Yorum

Savaşı 20. gününde gelen açıklamaya göre Rusya Merkez Bankası, bankalardan altın alımlarını durdurdu. Kararın gerekçesi hanehalkının artan değerli metal talebini karşılama olarak şu ifadelerle dile getirildi:

“Şu anda, özellikle bu işlemlerde katma değer vergisinin kaldırılmasıyla birlikte, hanehalkının külçe altın satın alma talebi arttı.”

Tüketici talebini karşılamak için koşullar yaratmak amacıyla, Rusya Merkez Bankası, 15 Mart 2022’den itibarıyla kredi kuruluşlarından altın alımını askıya aldı.

Daha önce Sberbank ve VTB, müşterileri arasında değerli metallere aşırı talep olduğunu belirtmişti. Sberbank ayrıca külçe altın satmaya yetkili ofis sayısını artırma planlarını da duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Mart’ta tasarruf sahiplerini doları azaltmaya teşvik için altın vergisini düşüren bir tasarıyı imzalamıştı.

Buna göre bireyler altın satın alırken katma değer vergisinden (KDV) muaf tutulacaktı. Tedbirin amacı Batı yaptırımları arasında değer kaybeden rublelerini yatırmak isteyen Rus vatandaşlarına destek sağlamak olarak açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%