Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

“KDV Düşürülsün” Diyen Sektör Sayısı Artıyor

Temel gıda ürünleri ve su tariflerinin ardından; sağlık, ulaştırma, konut ve yeme içme gibi birçok sektörden KDV indirimi talebi geldi.
“KDV Düşürülsün” Diyen Sektör Sayısı Artıyor
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel gıda ürünlerinde KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e düşürmesinin ardından, vatandaş bu durumun market fiyatlarına yansıyıp yansımadığını takip etmeye başladı. Ticaret Bakanlığı yakın denetimde olurken, indirimi fiyatlara yansıtmayanlara ağır yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AK Partili belediyelere su tarifelerinde KDV düşürülmesini talep etti. Bu talimatın ardından; Kütahya, Kocaeli, Bingöl, Mardin, Konya, Niğde, Ordu, Adıyaman, Ankara ve Bayburt su tarifelerinde KDV oranını yüzde 1’e düşürdüğünü bildirdi.

Birçok Sektörden KDV Düşürülsün Talebi Geliyor

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında son gelen zamların ardından şoförlerin zor durumda kaldığını söyledi. Taksi, dolmuş, minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam getirilmesinin esnafın emeğini karşılamadığını ifade etti.

Apaydın, “Şoförlerimizin zor zamanlar yaşadığı akaryakıt zamları sonrasında şoför esnafımızın refah seviyesini yükseltmek, emeklerinin karşılığını almasını sağlamak için akaryakıtta KDV’nin kaldırılması ve Eşel mobil sisteminin tekrar uygulanması gerekiyor” diyerek, talebini dile getirdi.

Dünya’da yer alan habere göre; İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile bazı konut ve eğitim sektörü temsilcileri de KDV oranlarının düşürülmesini istiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu