Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KDV Borcu Velilerin Cebine Yansıdı

Okulların açılmasıyla enflasyon yükünü daha çok hisseden velilere bir kötü sürpriz de KDV farkından geldi. Temmuz ayındaki vergi artışları okul taksitlerine yansıtıldı.
KDV Borcu Velilerin Cebine Yansıdı
HABER GİRİŞ

Geçen gün açıklanan Eylül ayı enflasyonunda öne çıkan eğitim harcamalarının arka planında vergi sürprizinin olduğu görüldü. Sandıkların kapanmasının ardından depremin faturasını gerekçe göstererek bütçedeki açığı kapatmak için başlayan zam yağmurlarından veliler ayrı bir başlıkta nasibini aldı.

Katma değer vergisi (KDV) zamlarıyla özel okullarda ücretler ilave olarak artırıldı. Velilerin taksit ödemelerinde yeni faturalar yüzde 10 ilave KDV’li oluşturuldu.

Taksit ödemesini tamamlayan velilerin ise KDV farkı yüzünden ilave ödeme yapacağı öğrenildi.

Ek KDV Ödemesi GİB’e Kalacak

Sözcü’nün haberine göre özel okul yöneticileri, velilere gönderdiği yazıda öğrenci başına 7 bin lirayı bulan KDV farkı talep etti.

Ayrıca yazıda, söz konusu vergi farkının okul bütçesine ayrılmayacağı, Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) gönderileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın