Paylaşım

Kazançlarını Koruyan Petrol Fiyatları Yükselişi Sürdürür mü?


 

Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve spekülasyonlar, fiyatların yükselmesini sağladı. Uzun pozisyonların sayısı arttı ve 9 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. İşte detaylar…

ABD’de sondaj kulelerinin sayısının azalması sebebiyle üretimin zayıflayacağına dair ortaya atılan iddialar uzun pozisyonların sayısının artmasına hatta 9 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına sebep oldu. İran ile yapılacak olan nihai nükleer anlaşma da petrolün durumunu etkileyen diğer bir unsur oldu. Peki, petrol piyasasındaki son gelişmeler nedir?

ABD’deki üretimin yavaşlayacağı spekülasyonları ve petroldeki yükseliş beklentisiyle açılan uzun pozisyonların sayısı, 4 yıldan daha uzun bir süredir gerçekleştirdiği en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu verilerine göre; hedge fonları, Batı Teksas türü ham petrolde net uzun pozisyon sayısını % 30 artırdı ve Ekim 2010’dan bu yana en yüksek artışını sergilemiş oldu. Düşüş beklentileri ile açılan kısa pozisyonlar % 21 gerilerken, uzun pozisyonlar 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Goldman Sachs Group’un konu ile ilgili değerlendirmesine göre; hizmet veren sondaj kulesi sayısındaki azalma sebebiyle, ABD’de petrol üretimi ve stokları bu ay içerisinde zayıflayabilir.

New York’taki Societe Generale SA petrol piyasası araştırma müdürü Mike Wittner ise; sondaj kulelerinin sayısındaki azalmanın inanılmaz olduğunu, bu doğrultuda üretimin düzleşmeye ve yakın zamanda gerilemeye başladığını göreceklerini ifade etti. Baker HughesInc.’e göre hizmet veren sondaj kulesi sayısı, Aralık 2010’dan bu yana en düşük seviyeye indi.

İran ihracatlarındaki artışın gecikeceği sinyalleri üzerine petrol kazançlarını koruyor. Geçtiğimiz hafta % 5.1’lik bir yükseliş gösteren petrol fiyatları yatay bir seyir izliyor.

ABD’li kanun yapıcılar, İran ile sağlanacak nükleer anlaşma kararı ile ilgili şüpheleri olduğunu ifade ettiler. ABD başkanı Barack Obama ise, kanun yapıcılara bildirim yapmak üzere üç kabine üyesini görevlendirdi.
Mayıs vadeli petrol kontratı Cuma günü 51.64 dolardan kapanış yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamasının % 42’nin altında seyretti. Petrol Cuma günü, Şubat 2014’ten bu yana en uzun süreli haftalık yükselişini gerçekleştirmiş oldu.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Ric Spooner ABD’deki petrol stoklarının artışının endişe verici olduğunu söyledi. Fakat azalan sondaj kulesi sayısı nedeniyle piyasaların ABD’deki üretimin yavaşlayacağını beklediğini sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın