Yatırım yapmaya başla!

Kazanç Beklentilerini Kaçıran ve 2019 Tahminini Düşüren Walgreens’in Hisseleri Çöktü

Analistlerin tahminlerini karşılayamayan ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Walgreens Boots Alliance hisseleri düştü. Detaylar haberimizde;
Kazanç Beklentilerini Kaçıran ve 2019 Tahminini Düşüren Walgreens’in Hisseleri Çöktü

Dünyanın ilk global eczane odaklı sağlık ve güzellik girişimi olan Walgreens Boots Alliance, bugün analistlerin beklentilerini kaçırdığı ve 2019 için tahminlerini düşürdüğü üç aylık bilançosunu açıkladı. Dev şirketin CEO’su Stefano Pessina, söz konusu çeyreği eczane zinciri Alliance Boots’u satın aldıkları 2014 sonundan bu yana en zor çeyrek dönem olarak nitelendirdi.

Buna göre firmanın 2019’daki tam yıllık kazancının kabaca düz olmasının beklendiği, daha önceki tahminin ise yüzde 7 ila yüzde 12 arasında büyüme olduğu aktarıldı. Ayrıca geçen çeyrekte 1 milyar dolar olarak açıklanan maliyeti azaltma rakamının 1.5 milyar doları aşacağı söylendi. 28 Şubat’ta sona eren 2019 mali yılının ikinci çeyreğindeki performansıyla alakalı; “Bir süredir tartıştığımız pazar zorlukları ve makro eğilimler hızlandı ve bu Walgreens Boots Alliance’ın oluşumundan bu yana en zor çeyrekle sonuçlandı” dedi.

Analistlerin beklentilerinin altında kalan rakamlar ve CEO’nun açıklamaları sonrasında Walgreens Boots Alliance hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 8’in üzerinde düştü.

Walgreens Boots Alliance Kazanç Beklentilerini KaçırdıWalgreens çeyrek dönemde hisse başına 1.64 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirirken analist beklentileri 1.72 dolar seviyesindeydi. Ortalama 34.56 milyar dolarlık gelir beklentilerini de kaçıran Walgreens, 34.53 milyar dolarlık gelir elde etti. 1.16 milyar dolarlık net gelir ya da hisse başına 1.24 dolar açıklayan Walgreens, bir önceki yılın aynı döneminde 1.35 milyar dolar net gelir ya da hisse başına 1.36 dolar duyurmuştu.

Döviz dalgalanmaları ve diğer birkaç faktörden hariç tutulan düzeltme esasında, Walgreens hisse başına 1.72’lik tahminin altında kalarak 1.64 dolar kazandığını kaydetti.

Walgreens Boots Alliance Kazanç Beklentilerini Kaçırdı Hisseleri Düştü Walgreens ve rakibi CVS Health yöneticileri son aylarda yatırımcıları bu yıl kar elde edemeyecekleri konusunda uyarmıştı. Ayrıca Trump yönetimi de ilaç üreticilerine tüketici fiyatlarını düşürmeleri konusunda baskı yapıyordu. Öte yandan analistler kötü bir çeyrek beklese de sonuçların bu kadar kötü geleceğini tahmin etmiyorlardı.

Jefferies analisti Brian Tanquilut, büyüklüğün kayda değer derecede kötü olduğunu belirterek, Walgreens’in çeyrekte kendi stokunun 2 milyar dolarından fazlasını geri satın aldığını ve 2019 mali yılı için toplam hisse senedi alımlarını şimdiye dek 3.11 milyar dolara çıkardığını anlattı. Evercore analisti Ross Muken de sonuçları korkunç diye niteleyerek metriklerin çoğunun beklentileri kaçırdığını vurguladı.

Zaten bu çeyrek, Pessina’nın 2015 Temmuz’da CEO seçildiğinden beri beklentileri kaçırdığı ilk çeyrekti. Pessina da durumun farkında olarak genel ilaç fiyatlarının düştüğünü ve Walgreens’e daha az ödeme yapıldığını, bunların da eczane zincirinde baskı yarattığını söyledi. ABD ve İngiltere’de tüketici pazarı zorluklarıyla karşılaştıklarını da dile getiren Pessina; “Bu eğilimleri ele almak için girişimlere başlamış olsak da yanıtımız, piyasa koşulları kadar hızlı değildi, bu da beklentilerimizi karşılamayan hayal kırıklığı yaratan bir çeyreğe neden oldu” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum