Yatırım yapmaya başla!

Kazakistan’da Gizlice Kripto Madenciliği Yapan Maliye Bakanlığı Çalışanları Yakalandı

Kazakistan Maliye Bakanlığı'nda çalışan 4 kişi, gizlice kripto para madenciliği yaparken yakalandılar. İşte ülke gündemine bomba gibi düşen haberin detayları;
Kazakistan’da Gizlice Kripto Madenciliği Yapan Maliye Bakanlığı Çalışanları Yakalandı

Kripto paralara ılımlı bakan Kazakistan’da gündeme bomba gibi düşen bir olay yaşandı. Maliye Bakanlığı sunucularında gizlice kripto para madenciliği yapan 4 çalışan yakalandı. Olayın ardından Bilgi Teknolojileri departmanı güvenlik ve gözetim konularını denetlediğini, gerekli önlemleri aldığını açıkladı.

4 BT çalışanının Kazakistan’ın 4 farklı bölgesinde devletin donanımlarını kullanarak madencilik yapması, araştırmalar sonucunda ortaya çıktığı duyuruldu.

Kazakistan Maliye Bakanlığı Kripto Para Madenciliği

Yapılan araştırma sonucunda Tengrinews’e verilen bilgilere göre; Bakanlık Devlet Gelirleri Dairesi’nin yerel ofislerinde çalışan 4 kişi olduğu öğrenildi. Bu kişilerin, vergi makamlarının sunucularını ve çalışanlar için en güçlü kişisel bilgisayarları istismar ettikleri belirtildi.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi (KNB) tarafından yayınlanan basın bildirisinde, işlenen suçun tanımı yapıldı.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Basın Bildirimi

“Bilgi işlem hızını önemli ölçüde düşüren ve devlet bilgisayarlarını yavaşlatan madencilik yazılımını gizlice kurdular,” dendi. Kurulan programların ise antivirüs programlarının istisna listelerine eklendiği de açıklandı.

4 çalışan için cezai işlemlerin başlatıldığı ve KNB’nin sorumluluğuna verildiği biliniyor.

Çalışanların Soruşturması Başladı

Çalışanlar, “oluşturulması, kullanılması veya kötü niyetli bilgisayar programları ve yazılım ürünlerinin dağıtımı” ve “bilgi sistemleri ve telekomünikasyon ağlarının çalışanlarının engellenmesi” suçları ile cezalandırılacakları.

Devlet Gelirleri Dairesi Başkanı Ardak Tangebaev ise kendi içlerinde de soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Devlet Gelirleri Dairesi Kendi İçlerinde Soruşturma

Bilişim Teknolojileri departmanlarının kontrolünü sıkılaştıracaklarını da söyledi. Kazakistan’ın finansal otoriteleri ise kripto para sektörü için düşünülen düzenlemelerin yavaşlatılmasına neden olan olaydan dolayı endişelerini dile getirdiler. Bir milletvekili ise “burnumuzun dibinde madencilik yapıyorlar, savcılar hangi suçlamaları öngörüyorlar hakkında hiçbir fikrimiz yok,” diye tepkisini belli etti.

Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev, G-Global ismiyle yeni bir uluslararası kripto para oluşturmak istediğini söylemişti.

Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev Kendi Kripto Paralarını İstiyor

Nazarbayev, bu kripto paranın uluslararası çapta para göndermek ve almak için oldukça modern bir yol olduğu yorumunu yapmıştı. 2017 yılının sonlarına doğru kripto para ve blok zinciri teknolojisinin kullanımı ile tanınırlığı için bir gruba devlet lisansı sağlamayı düşündükleri açıklanmıştı. Kripto paralara karşı bu yaklaşıma rağmen yaşanan bu durum, ülkede ne gibi değişikliklere neden olacak, merakla bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum