Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kazakistan, Kripto Madenciliği İlk Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Çin’den göç eden madencilerin ilk tercihlerinden Kazakistan, yılın ilk çeyrek gelirlerinin beklentilerin altında kaldığını bildirdi.
Kazakistan, Kripto Madenciliği İlk Çeyrek Gelirlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Küresel madencilik hash oranı dağılımına göre dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Kazakistan, kripto para madenciliğinden elde edilen bütçe kazançlarını bildirdi.

Kazakistan’ın Maliye Bakanlığı devlet gelir komitesi, 2022’nin ilk çeyreğinde yerel kripto madencileri tarafından ödenen toplam enerji ücretlerinin miktarı hakkında bir rapor paylaştı.

Rapora göre, hükümetin yılın başından itibaren dijital madencilik ücreti getirmesinin ardından, Kazakistan bütçesi 2022 yılının ilk çeyreğinde kripto madenciliğinden 1,5 milyon dolar gelir sağladı.

Madencilerin Kapatılması Gelirleri D üşürdü

Komite, hükümetin enerji güvenliğini sağlamak için çok sayıda kripto madenciliği firmasını kapatması nedeniyle beklenen ücretlerin önemli bir kısmının bütçe tarafından alınmadığını vurguladı. Raporda hükümetin yeni kripto düzenlemesinin bir parçası olarak kripto para madenciliği için yerel ücretleri artırmayı düşündüğüne yer verildi.

Komite ayrıca, dijital madencilikle ilgili ödemelere ilişkin vergi raporlamasının Kazakistan’ın vergi kanunu tarafından sağlanmadığını da kaydetti. 2021 yılının sonlarında, Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği, kripto para madenciliğinin ülkeye beş yıl içinde 1,5 milyar dolar gelir getirebileceğini tahmin ediyordu.

GCM Yatırım Banner

Kazakistan Bitcoin madenciliği hash oranında büyük paya sahip olmakta. Ülke Ocak ayı itibarıyla madencilik payında yüzde 13 ile dünyanın üçüncüsü konumunda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın