Yatırım yapmaya başla!

Kaza Sonrası Yaşanan Değer Kaybına Yeni Düzenleme Getirildi!

Kaza sonrasında yaşanan araç ikinci el değer kayıplarına yeni düzenleme getirildi. Sigorta teminatının %15 değer sınırı kaldırıldı!
Kaza Sonrası Yaşanan Değer Kaybına Yeni Düzenleme Getirildi!

Ülkemizde bir gün içerisinde yüzlerce trafik kazası yaşanıyor ve bir çoğu ölümle noktalanıyor. Ölüm olmayan kazalarda ise irili ufaklı oluşan maddi hasarlar meydana geliyor. Sürücülerin araçlarını kaza sonrası koruma altına alma yönetemlerinden birisi de kasko ve sigorta! Sigorta kapsamalarındasözleşmelerin madde içeriğine göre yapılan fiyatlandırmayla yangın, sel, dolu, asit yağmuru vb. farklı kriterlerde değerlendirilir.

Bir de kaza yapanların muzdarip olduğu konulardan birisi de araç değer kaybıdır. İkili çarpışmalarda suçsuz olduğunuzda diğer taraf sizin hasarınızı karşılasa bile aracınızda oluşan ikinci el değer kaybına bir şey yapılamıyordu. Daha doğrusu kaybedilen değer ile karşı taraftan alınacak para miktarı uyuşmuyordu. Şimdi bu durum üzerine kanun maddelerinden bazıları değiştirildi.

Sigorta şirketleri kaza tespitinden sonra en fazla teminat miktarının %15’i kadar oranda ödeme yapılıyordu.

Ve bu durum araçlarımızın kaza ertesi yaptırımlarından sonra ikinci el değerlerini oldukça fazla düşürüyordu. Mesela ağır hasarlı bir kaza yaşadık ve suç bizde değil. Aracınızın tramer kayıtlarında 30 bin TL hasar gözüküyor.

Oluşturulan ve yansıtılan bu tutar bizim araçlarımızı satarken büyük zarara uğramamıza neden oluyordu. Sigorta teminatının da 40 bin TL olduğunu farz sayarsak, 6 bin TL‘ye kadar hasar değer kayıp ödemesi alıyorduk.

Yeni düzenleme ile teminata göre olan %15’lik dilim kaldırıldı.

Sürücüler kazadan sonra araçlarını yaptırıp satmak istediklerinde kaybettikleri ikinci el değerini sigorta şirketlerinden temin edebilecek. Tabi burada kusurlu taraf olmamak gerekiyor. Kusurlu olduğumuzda hasarımız karşılanır ancak değer kaybına müdahale edilemez.

Yeni düzenlemeyle beraber aslında hakkımız olan değer kayıplarını alabilmiş olacağız. Çünkü kusur tamamıyla karşı tarafta bile olsa cüzi miktarda para alabiliyorduk. O yüzden kasa sonrasında aracınızın exper tarafından mutlaka değer kayıp ölçümlerini yaptırın. Veya farklı yollardan tespit rapor tutturma yolunu izleyin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum