Yatırım yapmaya başla!

Kayserili Mobilya Üreticileri KDV Oranının %12’de Sabit Kalmasını Talep Etti

Kayseri’deki mobilya üreticileri, enflasyonlu mücadele amaçlı geçici olarak %18’den %8’e düşen KDV oranının, %12’de kalıcı olarak sabitlenmesini istiyor. Detaylar aşağıda;
Kayserili Mobilya Üreticileri KDV Oranının %12’de Sabit Kalmasını Talep Etti

Türkiye’nin önemli mobilya üretim merkezlerinden biri olan ve ülkemizin mobilya ihtiyacının %50’sini karşılayan Kayseri’de sektör temsilcileri KDV oranının %12 oranında sabit kalmasını istediklerini belirtti.

Mobilyadaki ünlü markalar aracılığıyla ülkemizin ününü uluslararası alanda duyuran şehir; ABD, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına mobilya ihraç ediyor. Böylelikle Türkiye’nin mobilya ihtiyacının yarısını karşılamış oluyor.

Mobilya üreticileri, geçtiğimiz yılın son aylarında enflasyonla mücadele çalışmaları kapsamında yapılan KDV indirimleriyle satışlarını artırmıştı.

Mobilya Üreticileri Yapılan KDV İndirimleriyle Satışlarını ArtırmıştıSatışları artan sektör temsilcileri, 30 Haziran’da sona ereceği bilinen KDV indirimi uygulamasının sabitlenerek sürdürülmesini talep ediyor. Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Yalçın, enflasyonla mücadele amacıyla başlatılan ve 30 Haziran’da bitecek olan düzenlemeye göre mobilya sektöründeki KDV oranının %18 yerine %8 olarak belirlendiğini açıkladı. Mobilyada KDV ve enflasyonla mücadele indirimi sayesinde satışlarda artış gözlemlendiğini de ayrıca ekledi.

Mobilya sektöründeki ihtiyaç ve sorunların ortak bir akılla çözülmesi gerektiğini belirten Yalçın, “Kayseri, mobilyada endüstriyel ve seri üretimde Türkiye’de ilk sıralarda ve %50’nin üzerinde bir üretim yapıyoruz. Bunun yanında yan sanayide de önemli bir üretim gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin 2023’te 10 milyar dolar ihracat hedefini yakalamak için üyelerimizle yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu kapsamda devletin mobilya sektörü için çeşitli uygulamaları oldu.” şeklinde konuştu.

Mobilyadaki KDV indiriminin son derece hassas bir konu olduğuna değinen Yalçın, bu durumdan ülkedeki bazı insanların memnun, bazılarının ise memnun olmadığını açıkladı.

KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet YalçınArdından, sektörde uygulanan KDV indiriminin kalıcı ve sürekli olmasını istediklerini aktaran Yalçın bu oranın %12 olmasını talep ettiklerini açıkladı. “Hedefimiz yurt içi ve yurt dışındaki ihracatı artırmaksa devletimizden beklediğimiz makul oranlarda bir rakamla kalıcı bir fiyat belirlenmesi.” dedi.

Bunlarla birlikte sanayicilerin KDV indirimine göre plan yaptığını belirten Yalçın, üreticiler ve sanayicilerin ne yapacaklarını bilmediğini ve 6. aydaki KDV indiriminin uzayıp uzamayacağı konusunda kafalarda belirsizlik oluştuğunu söyledi. Üreticilerin fiyat politikasını nasıl ayarlayacaklarını bilmediklerini bildirirken, KDV oranlarının %12’de sabitlenmesinin ihracatçı ile ithalatçı firmalar bakımından memnun edici olacağını açıkladı.

Yalçın, sabitlenen oranın tüketiciye yansıyacağını ve piyasada canlanma meydana geleceğini aktardı.

Sabitlenen Oran Tüketiciye YansıyacakMobilya üreticilerinden Mahir Yalçın, 30 Haziran’da bitecek olan indirimin sürmesini ve sabitlenmesini istediklerini açıkladı. Bu durumun hem tüketici hem de üretici açısından dönüşeceğini vurgulayan Yalçın, KDV oranının %10-12 civarında olmasını istediğini açıkladı.

Sektörde üretim yapan Salih Akar ise geçmişte uygulanan indirimlerin piyasayı rahatlattığını ve bundan sonra yapılacak indirimlerin ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Diğer bir mobilya üreticisi Cuma Ali Selim de piyasanın canlanmasını ve üretim kapasitesinin artırılması için indirimin devam etmesi gerektiğini açıkladı. “KDV indirimine ihtiyaç var. KDV %12-13 bandında olursa işlerin daha iyi olmasını, personel sayısının artırılmasını sağlar.” ifadelerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum