Yatırım yapmaya başla!

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Kapsamında Her Alanda Yakın Takip Başlatılacak

Gelir İdaresi Başkanlığı 5 ana başlıktan oluşan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı’nın detaylarını paylaştı. Buna göre hemen her alana getirilecek denetimlerle dört koldan takip yapılacak.
Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Kapsamında Her Alanda Yakın Takip Başlatılacak

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2019-2021 dönemi için Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı‘nı hazırladı. 39 eylemden oluşan plan kapsamında, kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilecek. Gayrimenkul satışı, özel muayene ve turistik turlara kadar hemen her alanda yakın bir takip başlatılacak.

Kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörlerde ödemeyle mali belgenin uyumunun sağlanmasına yönelik uygulamalar yoğunlaştırılacak.

Kayıt Dışı DenetimSöz konusu plan doğrultusunda nakit ödeme yerine banka kartının kullanımının artırılması sağlanacak. Bunun için de kart kullanıcısı üye ve işyerlerinde avantaj sağlayan düzenlemeler yapılacak. 39 eylemden oluşan plan 5 ana başlık altında toplanıyor.

Bunlar; gönüllü uyum seviyesinin yükseltilmesi, denetim kapasitesinin daha güçlü hale getirilmesi, mevzuatın gözden geçirilmesi ve düzenlemelerin yapılması, kurumlar arası veri paylaşımının geliştirilmesi ve toplumun her kesimine yönelik farkındalığın artırılması şeklinde sıralandı. Serbest bölge, özel amaçlı bölge uygulamaları mevzuatları ve sistemlerden gözden geçirilerek, amacı dışında kullanımının önüne geçilecek.

3 ve daha fazla sayıda işçi çalıştıran işverenlerin maaşları bankalar vasıtasıyla yapmaları konusunda çalışmalar yapılacak.

Maaş ÖdemeleriSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veri tabanıyla GİB verilerinden elde edilerek yapılan risk analizi sonuçlarına göre belirlenen riskli iş yerleri nezdinde fiili ve elektronik denetim yürütülecek. Hemen her alanda denetleme ve düzenleme getiren eylem planı kapsamında şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan kartlı taşıma sistemlerinin tüm ülkede kullanılır hale getirilmesi sağlanacak.

Şehirler arasında ise biletlerin e-bilet olarak düzenlenmesi yapılarak, bunlar ilgili kurumlarla paylaşılacak. Bir başka düzenleme gayrimenkul alanında gerçekleşecek. Tapu işlemlerinde gerçek bedelle satış işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemler diğer kurumlardan alınan bilgilerle karşılaştırılıp analiz edilecek.

Spor müsabakaları, sinema, tiyatro ve konser biletleri de e-bilet uygulamasına geçirilecek.

E-Bilet SistemiSahte belge düzenleyen mükelleflerin, mükellefiyet kayıtlarının resen durdurulmasına yönelik düzenlemeler içeren eylem planında, Taşınmaz Değerleme Sistemi kapsamında elde edilen veriler ve ekspertiz raporları ilgili kurumlarla paylaşılacak. Turizm sektöründe yapılan her türlü rezervasyon ve işlemlerin çıktısı alınarak ilgili birimlerle paylaşılacak.

Kayıt dışı ve piyasaya göre daha düşük ücretle tur düzenleyen kişiler hakkında da yasal düzenlemeler yapılacak. Özellikle kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilerek, sosyal yardım alanların da kayıtlı çalıştırılma konusunda bilinçlendirilmeleri amaçlanacak.

Özel muayenehanesi olan doktorların, yaptıkları işlemleri Sağlık Bakanlığı’na bildirme zorunluluğu getirilecek.

Özel Muayenehanelere DenetlemeYapılan muayene ve tedavilerin bilgileri Sağlık Bakanlığınca kurulacak elektronik sistemlere girilecek. İnşaat işlemleri, projenin onay almasının ardından her aşamanın yakınan takip edilebilmesi amacıyla tüm teknik ve altyapı işlemleri kurumlar arası veri paylaşımı ile kontrol edilecek.

Bir denetleme de tarım sektörünü ilgilendiriyor. Plan kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığında dinamik veri akışının gerçekleştiği analiz platformu kurulacak. Bu platformlarda Türkiye İstatistik Kurumu ve Hal Kayıt Sistemi verileri yer alacak.

Film ve dizilerde sosyal güvenlik ve vergi bilincini aşılayan mesajlar verilerek, çocuktan yetişkine kadar herkesin bu konularda bilinçlenmesi sağlanacak. Saydığımız tüm bu çalışmalar Gelir İdaresi Başkanlığı sorumluluğunda aşağıdaki kuruluşlarla birlikte yürütülecek;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Türkiye İstatistik Kurumu
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum