Yatırım yapmaya başla!

Kayıplarını Geri Alan Dolar Yeniden 3,90’ı Geçti

Haftaya sakin başlayan döviz kurları yeniden hareketlendi. Dolar 3,90'ı, Euro ise 4,60 seviyesini geçerek Türk lirasındaki baskının devam ettiğini gösterdi.
Kayıplarını Geri Alan Dolar Yeniden 3,90’ı Geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) resmi sitesinde duyurduğu; TL uzlaşmalı döviz satım ihalelerine başlanacağı ve yıl sonuna kadar en fazla 3 milyar dolar satılacağı haberinden sonra gerileyen dolar, günün ikinci yarısında kayıplarını geri aldı. Haftanın ilk işlem gününe 3,86 seviyesinden başlayan kur, yeniden atağa geçti ve 3,90’ı geçti.

Merkez Bankası kararından sonra 3,82’lere kadar gerileyen dolar, saat 14:11’de 3,9006 seviyesine ulaştı.

Yükselişini hızlandıran Dolar/TL saat 14:21’de ise 3,9056 seviyesine çıkmış durumda. Gelinen bu seviye ile Türk lirası, 24 gelişen para birimi arasında en fazla değer kaybeden ülke parası oldu. Bankacılık sektörünün temsilcileri, TL varlıklarında dış gelişmelerin yanında, yurt içi risklerin de baskı yaratmaya devam ettiğini belirtiyor. Türk lirasında baskı yaratan diğer unsurlar arasında; Hazine’nin artan borç çevirme oranları, ABD ve Avrupa’da yaşanan siyasi gelişmeler ve bunun doğurduğu jeopolitik riskler yer alıyor.

TCMB hafta sonu duyurduğu üzere, bugün reel sektörün kur riskinin yönetilmesi hedefiyle TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlıyor.

Merkez Bankası ihalelerde vade olarak 1, 3 ve 6 ay; yıl donuna kadar da en fazla 3 milyar dolar olmasına karar verdi. Açıklanan takvime göre bugün 150 milyon dolar tutarında 1 ay vadeli, 100 milyon dolar tutarında 3 ay vadeli ve 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale gerçekleştirecek. Bunun yanında haftada üç kez 150 milyon dolar tutarında 1 ay vadeli, 100 milyon dolar tutarında 3 ay vadeli ve 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale gerçekleştirecek.

Analistlerin bu gelişme hakkında düşüncelerine baktığımızda, çok da olumlu bir izlenim yaratmadığını görmekteyiz. Uzmanlar, bu adımın piyasalarda pek olumlu karşılanmadığını ve TL üzerinde pozitif etki yaratmadığını belirtiyor.

Angela Merkel’in koalisyonu kuramaması sonucu gerileyen Euro yükselişe geçti ve 4,60 seviyesini aştı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in koalisyon hükümeti kurma çabasının olumsuz sonuçlanması Euro’yu aşağı çekmişti. 4,53 seviyelerine kadar inen Euro/TL günün ikinci yarısında yukarı yönde hareketini hızlandırdı ve 4,6043 seviyesine tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum