Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavcıoğlu: Merkez Bankası’nın Politikası 2023’te Devam Edecek

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, alınan ekonomi kararlarının hedefe ulaştığına işaret ederek, gelecek dönemde de aynı çizgiden devam edileceği sinyalini verdi.
Kavcıoğlu: Merkez Bankası’nın Politikası 2023’te Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği toplantıda Merkez Bankası kararlarına ilişkin mesajlar verdi. Finansmana erişim sorununun çözüm bulması için yatırımcılara, ihracat grubuna ve küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) verilen krediler hakkında açıklama yaptı.

Verilen kredilerin Merkez Bankası’nın makroihtiyati tedbirlerinin dışında olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, iktisadi faaliyet sağlayacak tüm kredilerin Merkez Bankası’nca desteklendiğini bildirdi.

Ayrıca alınan kararların sonucunda kredi faizlerinin politika faizlerine yakınlaştığını ve bu sayede üretimi desteklediklerini ifade etti. Kredilerin istikrar sağlayacak şekilde dağılmasını sağladıklarını ekledi.

KOBİ kredilerinin TCMB’nin hedefli kredi kullanımının en önemli sonuçlarından olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, 2022 Ocak-Eylül döneminde KOBİ’lerin kullandığı kredilerin bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 10 katından fazla olduğunu paylaştı.

TCMB Başkanı, yatırım taahhütlü avans kredilerin 62 ilde sanayi ve turizm yatırımları için kullanıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın kararlarının 2023 yılı için de süreceği mesajını vererek, “Türkiye ekonomisi için uyguladığımız ve enflasyonu kalıcı olarak yenecek liralaşma stratejimiz önümüzdeki dönemde giderek daha yoğun bir şekilde uygulama alanı bulacaktır” dedi.

Kavcıoğlu, “Enflasyonda Kendimizi Başarılı Sayamayız” Eleştirisinde Bulunmuştu

Kavcıoğlu daha önce yaptığı açıklamalarda da paralel değerlendirmelerde bulunmuştu. Ekim ayında yaptığı konuşmada, TCMB’nin faiz kararının yatırım ve üretime katkıda bulunduğunu savunmuştu.

Enflasyonla büyüme hedefli ekonomi politikasında, enflasyonu baskılamak adına talebi kısıtlayıcı kararlar yerine üretime destek veren kararlar alındığını söylemişti.

Merkez Bankası’nın kararlarını savunan Kavcıoğlu, “Enflasyonda kendimizi başarılı sayamayız” şeklinde özeleştiride bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.