Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavcıoğlu: Enflasyon Hissedilir Biçimde Gerilemeye Başladı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, katıldığı televizyon programında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Kavcıoğlu: Enflasyon Hissedilir Biçimde Gerilemeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, akşam saatlerinde katıldığı bir canlı yayında ekonomiye dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Vatandaşın cebini yakan enflasyonun hissedilir biçimde gerilemeye başladığını söyleyen Kavcıoğlu, TCMB’nin artık her gün rezerve katkı yapan ve çeşitli kaynaklardan rezerv sağlayan bir merkez bankası haline geldiğinin altını çizdi.

Kavcıoğlu, TRT Haber’de yayınlanan canlı yayın programının konuğu olurken gündeme ilişkin çeşitli soruları yanıtladı.

“TCMB Rezervleri 125 Milyar Dolara Çıktı”

Enflasyonda başlayan gerilemenin gün geçtikçe daha fazla hissedileceğini söyleyen Kavcıoğlu’nun özellikle “Dünyada 2022 yılının başından bu yana rezervi artan tek merkez bankası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ifadesi dikkat çekti.

Türkiye Ekonomi Modeli’ni plana bağlı bir şekilde sıkıca uyguladıklarını söyleyen Kavcıoğlu, TCMB rezervlerinin 125 milyar dolara çıktığını belirtti.

Kavcıoğlu’nun konuşmasından diğer satır başları şu şekilde:

GCM Yatırım Banner

“Şubat Ayında Enflasyonu Yükselten Sebepler Geride Kalacak”

Döviz kuru spekülasyonunun liralaşma stratejisiyle sona erdirildiğini ve sürdürülebilir fiyat istikrarının kısa sürede sağlanmış olacağını söyleyen Kavcıoğlu, yıl sonunun daha iyi bir noktada kapanacağını belirtti. Ocak sonu ve Şubat ayında, enflasyonu yükselten sebeplerin artık geride kalmış olacağını ifade etti.

Faiz indirimiyle birlikte faiz ve kur oranlarında bir denge oluşmaya başladığını söyleyen Kavcıoğlu, uygulanan politikaların sonuçlarının artık görülmeye başlandığını belirtti. Rezervlerin güçlü olmasının da bunda etkili bir husus olduğunun altını çizdi.

Faiz İndirimleri: Aynı şeyi Yaparak Farklı Sonuç Alınmaz

Geçmiş yıllarda yüksek faizlerle enflasyonun düşürülme çalışmaları sürecinde cari açıklar verildiğini söyleyen Kavcıoğlu, “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç almak mümkün değil. Türkiye’nin üretim potansiyelini sürdürmesi için birinci olarak finansman maliyetlerini düşürmek lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ekonomi Modeli felsefesini gerçekleştirme sebebinin, cari fazla sağlamak olduğunu; artık faiz artırarak değil, kalıcı ve sürdürülebilir fiyat istikrarını oluşturmak için cari fazla vermek gerektiğine dikkat çekti.

“Yatırım Kredilerinde Hiçbir Kısıtlama Yok”

“Kredilerin istediğimiz alanlara son dönemde istediğimiz gibi gitmediğini gördük” diyen Kavcıoğlu, bu durum için bankalarla görüşmeler gerçekleştirildiğini, Haziran ve Temmuz ayı itibarıyla tedbirlerin uygulanmaya başladığını söyledi.

Yatırım kredilerinde ve KOBİ’lerde hiçbir kısıtlama olmadığını ve üretim yapan firmalara kredi konusunda kolaylık sağlanmakta olduğunun altını çizdi. Şu ana kadar 500’ün üzerinde firmanın yatırım kredisi kullandığını ve bu kredilerle toplam 62 ilde yatırım yapıldığı bilgisini verdi.

Merkez Bankası’nın Rezervlerine Değindi

Bu yılın başından itibaren dünyada rezervi artan tek merkez bankasının TCMB olduğunu vurgulayan Kavcıoğlu, rezervleri çeşitlendirip kaynakları artırdıklarını belirtti.

TCMB rezervlerinin bugün itibarıyla 125 milyar dolara çıktığı bilgisini verdi.

“Kur Korumalı Mevduat Sistemi’nin Merkez Bankası’na Yükü Yok”

Kavcıoğlu’nun gündeminde kur korumalı mevduat sistemi de vardı. Kur korumalı mevduat sisteminin Merkez Bankası için bir yük teşkil etmediğini ifade eden Kavcıoğlu, sistemin sürdürülmesinde bir sakınca görmediğini ifade etti. Bu uygulamanın, dönemine ve sürecine göre kullanılabilir bir politika olduğunu düşündüğünü söyledi.

Kur korumalı mevduattan çıkışların başladığını da belirten Kavcıoğlu, “Enflasyondaki düşüşü vatandaşlar hissettiği zaman vatandaşlar tarafından çıkışlar görülecektir” ifadesini kullandı. Ayrıca KKM ile bankaların uzun vadeli, düşük faizli kaynak sağladığına değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın