Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavala Kararının Ardından AİHM’e Türkiye’den Tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan, AİHM’in tutukluluğu devam eden Osman Kavala hakkında aldığı karara yönelik yanıt geldi. İşte detaylar;
Kavala Kararının Ardından AİHM’e Türkiye’den Tepki
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bugün Osman Kavala ile ilgili aldığı kararı açıkladı. Mahkeme, Kavala’ya 7.500 Euro mahkeme masrafının ödenmesine karar verdi.

Ayrıca Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46’ncı maddesinin birinci fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti.

Böylelikle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının da önü açılmış oldu. Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatılması için kararın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gönderileceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Karara Cevap Geldi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, AİHM’nin Osman Kavala kararı hakkında açıklama yaptı.

Bakanlık, AİHM’in Osman Kavala ile ilgili yaptırım yolunu açan kararına tepki gösterirken, konuya ilişkin kapsamlı açıklama yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Kavala kararının, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi tarafından AİHM’e havale edilmesiyle ilgili görüşlerin 2 Şubat’ta paylaşıldığı hatırlatıldı. O dönemde yapılan açıklamada AİHM’in durumu hakkaniyetle değerlendirmesinin ve ilk derece mahkemesi gibi hareket etmemesi yönündeki beklentilerin dile getirildiği aktarıldı.

Süreç boyunca söz konusu yargı sürecindeki gelişmeler hakkında düzenli bilgi sunulduğu, Kavala ile ilgili olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda hüküm giydiği AİHM’e ve AK Bakanlar Komitesi’ne de bunların bilgilendirildiği söylendi.

“Ancak ne yazık ki, AİHM konuyla ilgili olarak bugün (11 Temmuz) açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur.” ifadesine yer verilen açıklamada, AK Bakanlar Komitesi’nin, sağduyuyla ve bazı çevrelerin siyasi gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekledikleri bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.