Yatırım yapmaya başla!

Madenlerin Katma Değerli Ürünlere Dönüştürülmesinde İlk İhale Boksit için Yapılacak

Türkiye’deki maden rezervlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi projesinde ilk ihale, Muğla’daki boksit cevherleri için yapılacak. Detaylar haberimizde…
Madenlerin Katma Değerli Ürünlere Dönüştürülmesinde İlk İhale Boksit için Yapılacak

Ağustos ayında yaşanan kur atakları ile oluşan sıkıntıların ardından gündeme gelen en önemli konulardan biri katma değerli ürünlerin üretilmesi gerektiği oldu. Türk lirasının dolar karşısında ekonomik nedenlerle açıklanamayacak şekilde tarihi dip seviyeleri görmesi, uzmanların birçok konuyu enine boyuna ele almasını sağladı.

Son aylarda ihracatımız Cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerini gördü ancak miktar bazında çok, birim bazında düşük olması aslında bizim katma değeri yüksek ürünler pazarlamadığımız gerçeğini gözler önüne serdi. Bu bağlamda başlatılan çalışmaların çoğunu teknolojik ürünlerin üretilmesi oluştururken, Türkiye’deki maden rezervlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi projelerine de start verildi. KOSGEB de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, katma değeri yüksek alanlarda yapılan girişimlere verilen desteği artırdıklarını duyurmuştu.

Madenlerin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi projesinin ilk uç ihalesi Muğla’daki boksit cevheri için yapılacak.

Söz konusu çalışma için açılacak ihale kapsamında, Muğla’da 4 sahadaki boksit cevheri rezervleri kullanılarak, alüminyuma dönüştürülmesi için bir tesis kurulacak. İhaleyi kazanan yatırımcı Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) koduyla hazırlayacağı rezerv raporunu tamamladıktan sonra tesisin kapasitesine karar verecek.

Ek olarak yakın çevredeki diğer sahalardan da boksit cevheri alarak uç ürüne dönüştürecek. Türkiye’nin UMREK koduyla rezerv belirlemesinin yapıldığı ilk çalışmalardan biri olacak bu proje için kurulacak tesis, Seydişehir’den sonra Türkiye’nin uç ürün olarak alüminyum üreten ikinci işletmesi olacak.

İhaleyi kazanan yatırımcıya teknik olmayan personel istihdamının %40’ının bölgeden sağlanması şartı getirildi.

Bunun yanında tesisin kurulumunda kullanılacak ekipmanın %40’ının yerli üretimden karşılanması şartı getirilirken, tesisin 5 yıl içinde üretime geçmesi gerektiği ve boksit cevherinin alüminyuma dönüştürülmeden ham şekilde satışına izin verilmeyeceği bildirildi. Buradan çıkarılan boksit cevheri alüminyuma çevrildikten sonra, değeri tam 50 kat artacak. Bu sayede ülkemizdeki tesislerde üretilen alüminyumun dünya piyasalarındaki fiyatlardan işlem görmesi sağlanacak.

Ham boksit cevherinin ton başına fiyatı 50 lira iken, alüminyumda 2 bin dolar civarında.

2017 yılının rakamlarına göre basit bir değerlendirme yapıldığında, Türkiye’deki ham boksit cevherinin satış fiyatının ton başına 50 lira olduğu, uç ürün olan alüminyuma dönüştürülüp işlendiğinde ise satış fiyatının 2 bin dolara kadar çıktığı belirtildi. Bir ton alüminyum için ise ortalama 3-4 ton boksitin işlenmesi gerekiyor.

EMTİA FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Katma değerli ürünlere geçişte çok önemli bir adım olan Muğla tesislerinden sonra, ülkemizdeki diğer değerli metal ve endüstriyel madenler için de uç ürün ihalesinin yapılması planlanıyor. Normalde madencilik faaliyetlerinde sadece devlet hakkı alınırken, bu projede ilk defa devlet payı uygulamasının getirileceği ve devletin tesisten yıllık %3 pay almasının görüşüldüğü bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum