Yatırım yapmaya başla!

Katlanabilir Telefonların Sağlamlığı ve Bataryaları İstenen Seviyede Değil

Geçtiğimiz yıl tanıştığımız katlanabilir telefonların ekran sağlamlığı ve dayanıklılığı tartışma konusu oldu.
Katlanabilir Telefonların Sağlamlığı ve Bataryaları İstenen Seviyede Değil

Akıllı telefonlar milyonlarca insanın hayatında yer kaplayan başlıca cihazlardan biri haline geldi. Gelişen teknoloji ile beraber üreticiler birbirinden iddialı akıllı telefon modellerini piyasaya sunuyor. 2019 yılı yine bu anlamda sıkı bir rekabete sahne oldu. Geride bıraktığımız yıl katlanabilir telefon modelleri kullanıcıların beğenisine sunuldu. Samsung’un Galaxy Fold ve Huawei’nin Mate X modelleri bu anlamda öne çıkan telefonlar oldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında ise Samsung yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip’i tanıtırken, Huawei ise Mate XS modelini görücüye çıkardı. ABD’li akıllı telefon üreticisi Motorola ise Razr modeli ile bu rekabete ortak oldu. Piyasaya sürülen tüm katlanabilir telefon modellerinin dayanıklılık sorunları ile gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Başta Galaxy Fold olmak üzere katlanabilir telefonların sağlamlığı ve pil ömrünün istenen seviyede olmadığı belirtiliyor.

Pil Teknolojisi Yeterli Değil

Pil Teknolojisi Yeterli Değil

Başta katlanabilir telefonlar olmak üzere tüm akıllı telefon modellerinde pil ömrünün istenen seviyeye ulaşamadığı belirtiliyor. Günümüzde akıllı telefonlarda halen lityum iyon pil teknolojisi kullanılıyor. Üreticiler yeni bir pil teknolojisi kullanmak yerine mevcut pillerin kapasitesini artırmakla yetiniyor. Katlanabilir telefonların daha fazla ekrana sahip olması ise güç tüketiminin artmasına neden oluyor.

Bu nedenle söz konusu bataryalar bu telefonlar için yeterli deneyimi sunamıyor. Günümüzde yeni nesil akıllı telefonların normal kullanımda bataryaları ortalama 1 gün dayanıyor. Önümüzdeki günlerde yeni pil teknolojilerinin geliştirilmesi ile beraber bu sürenin daha da artması bekleniyor.

Ekranlar Dayanıklı Değil

Ekranlar Dayanıklı Değil

Akıllı telefonların büyük bölümünün ekranlarının yeterince dayanıklı olmadığını söyleyebiliriz. Kullanıcıların büyük bölümü ekranlarını korumak için plastik malzemeden yapılmış kırılmaz cam kullanıyor. Telefonların çok kısa mesafeden düşmesi ile beraber hasar gördüklerini söyleyebiliriz. Katlanabilir telefonlarda ise bu sorun daha fazla öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Galaxy Fold, ekran ve menteşelerinde çıkan sorunlar ile sıkça gündeme gelmişti.

Katlanabilir telefon üreten şirketler bı modellerin normal telefonlara göre daha dikkatli kullanılması gerektiğini belirtiyor. Samsung bu yıl tanıttığı Galaxy Z Flip modelinde diğer telefonlardan farklı olarak ultra ince cam teknolojisine yer verdi. Bu panellerin plastiğe göre daha dayanıklı olduğu söyleniyor. Yine de katlanabilir telefonların henüz sağlamlık açısından istenen seviyeye gelmediğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum