Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katılım Finans Strateji Belgesi’nin Hazırlıkları Tamamlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre Katılım Finans Strateji Belgesi hazırlık çalışmaları, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından tamamlandı.
Katılım Finans Strateji Belgesi’nin Hazırlıkları Tamamlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin 5 Ekim 2022 tarihli sayısında Katılım Finans Strateji Belgesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlandı. Açıklamada, Türkiye’de finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması ve finansal sistemin reel sektörü daha fazla desteklemesi kapsamında katılım finans sisteminin ruhuna uygun biçimde gelişmesi ve finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşmasının önemli olduğu belirtildi.

Söz konusu sistemin risk paylaşımı, varlığa dayalılık ve ahlaki değerleri öncelikli tutan yapısı ile Türkiye’nin finansal bağımsızlığı ile güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin tesis edilmesine katkıda bulunacağı ifade edildi.

Bu amaçları gözeten sistemin kurumsal dönüşümünün gerçekleştirilmesi için hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. Katılım Finans Strateji Belgesinin hazırlık çalışmalarının, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı tarafından tamamlandığı açıklandı.

2022-2025 döneminde katılım finans çatısı altında yer alan tüm sektörleri kapsayan genelgenin, Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan genelgede “Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025) kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan Katılım Finans Strateji Belgesi’nin Amacını Açıkladı

Pazartesi günü Katılım Finans Strateji Belgesi tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Strateji belgesinin hazırlanmasında emeği geçen Finans Ofisimiz başta olmak üzere herkesi tebrik ediyorum.” diyerek, belgeye dair detaylı açıklamada bulundu.

Amacının, 2022-2025 döneminde katılım finansa yönelik hukuki, idari ve kurumsal altyapıyı oluştururken mevcut yapıda da önemli bir dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Her strateji belgesinde olduğu gibi bunun hazırlık aşamasının da titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Belgede finansmanın gelişimine yönelik 5 temel amaç, 18 hedef ve 84 eylem maddesi bulunduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın