Paylaşım

Katarlılar Şekerbank için Masaya Oturdu


 

Finansbank'ı satın alan Katarlılar şimdi de Şekerbank için masaya oturdu. Katarlılar Şekerbank'ın %30 hissesini almak için görüşmelere başladı.

Geçtiğimiz günlerde Katarlı QNB Bankası‘nın Finansbank’ı 2.75 milyar Euro’ya satın alma haberini yayımlamıştık. Aynı banka Türkiye’de başka banka arayışlarına girmiş, ancak net bir isim gündeme gelmemişti. Şu an yine Katarlı bir banka Şekerbank’ın %30 hissesini satın almak için görüşmelere başladı.

Gelen haberlere göre Şekerbank’ın ortağı Kazaklılar, bankanın tüm hisselerini Katarlı bir bankaya satmak için görüşmelerini sürdürüyor. Katarlılar ve Kazaklılar arasında devam eden bu görüşmelerde henüz net bir sonuca varılamadı.

İki taraf arasında bir anlaşma sağlanırsa Katarlılar %35.44 hisse ile bankanın en büyük ana sermayedarlarından biri olacak. Şekerbank’ın şu an %34.19’u halka açık ve piyasa değeri 1.96 milyar lira civarında.

Şekerbank’ın 2007 yılında ilk yabancı ortağı Kazaklı Bank Turan Alem olmuştu. Kurulan bu ortaklık, Türkiye ve Kazakistan arasında olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmişti. Eğer Kazaklı banka ile Şekerbank arasında bir anlaşma sağlanırsa, Körfez ve Ortadoğu bölgesinden Türkiye bankacılık sektörüne son dönemde gelen bankalar arasına katılmış olacak. Bu bankalar arasında ABank, OdeaBank, Burgan Bank, Turkish Bank, Turland Bank, Bank Pozitif ve geçtiğimiz ay Katar sermayeli QNB Grubunun satın aldığı Finansbank bulunuyor.

2015’in son günlerinde Şekerbank tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Yasal izinli ve görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Kazkommertsbank’ın bankamız sermayesindeki doğrudan pay toplamı %30.28’e yükselecektir. Böylece Kazkommertsbank, bankamızda %35.44 hisseye sahip olan Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı (SEMVAK) ile birlikte Şekerbank’ın ana hissedarlarından biri olacaktır,” denildi.

Haberimizin devamında Şekerbank’ın tarihçesi hakkında kısaca bilgi verecek olursak; 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla Eskişehir’de kurulan banka, 1956 yılında Ankara’da Şekerbak adını aldı. 2004 yılında ise bankanın genel müdürlüğü İstanbul’a taşındı. Bankanın %66’sı Anadolu’da olmak üzere 301 şubesi ve 11 bölge müdürlüğü bulunuyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın