Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katar’ın Avrasya Tüneli Hamlesi Büyük Tepkiye Neden Oldu

Katarlı iş adamları, Türkiye’deki güçlerini her geçen gün artırıyor. Zenginliği ile bilinen Katar, şimdi de Avrasya Tüneli için hamle yaptı. İşte detaylar,
Katar’ın Avrasya Tüneli Hamlesi Büyük Tepkiye Neden Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Katarlı iş adamları son yıllarda Türkiye’deki yatırımlarını ve faaliyetlerini ciddi oranda artırdı ve artırmaya da ediyor. Şimdiki gündem Avrasya Tüneli oldu. Katar Yatırım Fonu (Qatar Investment Authority-QIA), Avrasya Tüneli’nin yüzde 50 ortağı olan Güney Koreli şirket SK HoldCo Pte. Ltd.’nin hisselerinin bir kısmını alarak Avrasya Tüneli’nin ortaklarından biri oldu.

Rekabet Kurumu’nun kararına göre, Qatar Investment Authority’nin kontrolü altındaki QH Oil Investments LLC aracılığıyla SK HoldCo Pte. Ltd.’nin hisselerinin bir kısmının devralınması ve Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş’ye QH Oil Investments LLC aracılığı ile yatırım yapılması faaliyetinin kapsamda olmadığına karar verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli’ni açıldığı günden bu yana 89 milyon 858 binden fazla aracın kullandığını duyurmuştu. Tünelin yapım maliyetinin 1,2 milyar olduğu açıklanmıştı. 2017 yılında günlük 68 bin araç geçiş garantisi verilen tünelin mevcut yıl için yıllık garanti edilen araç sayısı ortalama 26 milyon. Gündüz tarifesi için ücret otomobiller için 53, minibüsler için 79,5, motosikletler için 20,7 TL. Gece ise otomobiller için 26,5, minibüsler için 39,75, motosikletler için 10,35 TL.

Tepkiler Artıyor

Katar’ın son yıllarda Türkiye’de yatırımlarını ve faaliyetlerini artırmasıyla tepkiler de gelmeye devam ediyor. Bazı medya organları konuyla ilgili “Dünyaları Aldı”, “Katar’ın Türkiye Aşkı”, Sessiz İstila”, “Katarlıların Alım İştahı” gibi başlıklar kullandı.

Gather’in haberine göre borsada yabancı yatırımcılar içerisinde en büyük portföy 158,4 milyar lira ile 859 ABD’li yatırımcılara ait. İkinci en büyük portföy ise 8 Katarlı yatırımcının elinde.

GCM Yatırım Banner

Konuyla İlgili Atılan Bazı Tweetler

Said Sefa isimli kullanıcı Malezya’yı örnek göstererek yolsuzluğa vurgu yaptı.

Katar’ın Avrasya Tüneli Hamlesi Büyük Tepkiye Neden Oldu

Dr. Suat Sarı ise Katar’ın hamlesinin sessiz istilanın bir parçası olduğunu belirtti.

Katar’ın Avrasya Tüneli Hamlesi Büyük Tepkiye Neden Oldu

Gizli Dosya isimli kullanıcı da Güney Koreliler söz konusu olduğunda faaliyetlerin problem olarak görülmediğini, Katar söz konusu olduğunda ise “ülkeyi satıyorlar” şeklinde algılandığını aktardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın