Yatırım yapmaya başla!

Katar’dan Gıda Krizine Karşı Türkiye ve İran Hamlesi!

Körfez ülkeleri arasında yaşanan Katar krizi her geçen gün ciddiyetini artırarak büyüyor. Ülkelerinde yaşanacak gıda ve su krizine karşı önlemi sağlamaya çalışan Katar, Türkiye ve İran ile görüşmelere başladı.
Katar’dan Gıda Krizine Karşı Türkiye ve İran Hamlesi!

Bu hafta tüm dünyanın gündemine bomba gibi düşen bir olay yaşandı. Birçok körfez ülkesi, teröre destek veriyor gerekçesiyle Katar ile olan tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırdı. Vatandaşlar ve diplomatlar sınır dışı edilirken, kriz gittikçe büyüyor. İlk gün 7 ülke Katar ile ilişkilerini bitirdiklerini açıklamıştı. Bu ülkelere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak Moritanya da Katar ile diplomatik ilişkilerine devam etmeyeceklerini açıkladı.

Moritanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Katar’ın Arap ülkelerinin ortak ilkelerine uymadığı, bu ülkelerde karışıklık ve huzursuzluğu yaymaya çalıştığı belirtildi. Daha önce de Yemen, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler buna benzer gerekçelerle Katar ile ilişkilerini kestiklerini belirtmişti.

Yaşanan bu olayın Katar ekonomisine ciddi bir darbe olması bekleniyor. Gittikçe büyüyen ve etkisi hissedilmeye başlayan ambargo sonrasında Katar’dan bir hamle geldi. Gıda ve su ihtiyaçlarını güvence altına almaya çalışan Katar, Türkiye ve İran ile görüşmelere başladı.

Reuters’a konuşan Katar yetkilileri ülkedeki gıda stoku hakkında bilgi verirken, ellerinde sadece 4 hafta yetecek kadar hububat olduğunu bildirdi. Ülkede yaşanacak olan gıda ve su krizine karşı önlem almaya çalışan yetkililer, Türkiye ve İran ile görüşme yaptıklarını belirtti.

Katar’dan Yeni Açıklama!

Terörü destekledikleri yönde öne sürülen suçlamayı reddeden Katar’dan yeni bir açıklama geldi. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, en yakın komşularıyla yaşanan bu kriz için diyaloga hazır olduklarını bildirdi. Katar Dışişleri Bakanı CNN’e verdiği röportajda; “Diyaloğa ve oturup konuşmaya hazırız. Biz burada ‘süper güç’ değiliz ve meselelerin çatışma yoluyla çözüleceğine inanmıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Krizden En Çok Etkilenen Havayolu Şirketleri Oldu

Bir dizi Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkilerini dondurması en çok havayolu şirketlerine darbe vurdu. İsmi geçen ülkelerin Katar uçaklarına hava sahasını kapatması üzerine Qatar Airways krizden en çok etkilenen havayolu şirketi oldu. Suudi Arabistan 192 uçak filosuna sahip olan Qatar Airways ile işletme ruhsatlarını iptal etti.

48 saat içerisinde de ülkedeki tüm ofislerin kapatılmasına karar verildi. Katar’a yapılan toplam 56 seferin durdurulması üzerine, Katar da 7 ülkenin Doha’ya yaptığı 26 seferi durdurdu. Bu gelişme üzerine Türkiye ve İran üzerinden yeni bir rota çizilmesine karar verildi.

Dün büyükelçilerle iftar yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Katar’a yapılanları doğru bulmadığını ifade etti. Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan’da, tüm Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini de dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum