Yatırım yapmaya başla!

Katar’dan Yatırım Haberiyle Dolar Kuru Yeniden 6 Liranın Altına Geriledi

Bugünün önemli gelişmelerinden biri olarak görülen Katar Emiri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesinden yatırım kararı çıktı. İşte detaylar;
Katar’dan Yatırım Haberiyle Dolar Kuru Yeniden 6 Liranın Altına Geriledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Külliye’de görüştü. Görüşmeden Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar değerinde doğrudan yatırım yapma kararı çıktı. Dolar kuru bu haberi düşüşle karşılarken, finansal piyasalara hızlı kaynak girişi sağlanacak olmasıyla iyimser hava yayıldı. Borsa İstanbul ise kapalı olması nedeniyle değişim göstermedi.

Yapılan resmi açıklamada “Katar Emiri Şeyh Temim’in çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur,” dendi. Bu açıklamanın ardından Dolar/TL 5,85 liraya kadar gerilemiş oldu. New York’ta işlem gören Türk hisse senetleri ise yüze 4’ten fazla değer kazandı.

Katar haberiyle birlikte dolar kuru yüzde 5,20 oranında ekside seyretti ve 5,90 lira bandına kadar geriledi.

Dolar 5,90 Bandına İndi

Dolar güne ABD menşeli ürünlere ek vergi kararı ile düşüşle başlamıştı. Güne 6,35 – 6,40 lira seviyelerinden başlayan dolar kuru, TSİ 10:40 sularında 5,9223 liraya kadar inmişti. Gün boyunca yataya yakın bir seyirle 6,00 – 6,15 bandında dalgalanan dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim’in görüşmesinden çıkan yatırım kararı ile düşüş hızlandı. Yeniden 6 liranın altına inen dolar kuru, iyimserliği güçlendirdi.

Euro kurunda da düşüş gözlendi ve yüzde 6 civarında eksi yönde seyrederek 6,6531 liraya kadar geriledi.

Euro 6,65 Lirada

Euro kuru güne 7,3547 liradan başlangıç yaptıktan sonra TSİ 10:40 sularında 6,7351 liraya kadar indi. Gün boyunca yataya yakın seyreden Euro kuru, 6,85 – 7,00 lira bandında dalgalandı. Katar’dan doğrudan yatırım haberleri ile düşüşe geçti ve 6,6531 liradan alıcı buldu. Diğer döviz kurlarında da düşüş hakim oldu. Sterlin kuru yüzde 6 civarında ekside seyretti ve 7,5446 liradan alıcı buldu. Avustralya doları yüzde 16 civarında ekside seyretti ve 4,2981 liradan alıcı buldu.

Şeyh Temim ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı görüşmede Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı da hazır bulundu.

Şeyh Temim ve Erdoğan Görüşmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı Ali Şerif El-İmadi’nin hazır bulundukları görüşmede iki liderin, Türkiye – Kata arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirme hususundaki kararlılıklarını teyit ettikleri yönünde açıklamalar geldi. Bu haberlerin ardından hükümet kaynaklarından gelen “finansal piyasalara ve bankalara hızlı kaynak girişi sağlanacak,” yorumları piyasalara iyimserlik getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum