Yatırım yapmaya başla!

Katarlılar Ülkelerinde Daha Çok Türk Şirketi Görmek İstiyor

Katar Bayındırlık İdaresi Başkan Yardımcısı Yousef Al-Emadi, Katar’da Türk şirketlerinin daha fazla yer almasını istediklerini söyledi.
Katarlılar Ülkelerinde Daha Çok Türk Şirketi Görmek İstiyor

İstanbul’da yapılan Türkiye-Katar İnşaat Forumu’nda Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) önemli bir heyeti ağırladı. Forumda iki ülke arasındaki işbirliği fırsatları ele alınırken, Katarlıların ülkelerinde daha çok Türk şirketi görmek istediği ifade edildi.

2018 yılının Şubat ayından bu yana Katar’da Türk inşaat malzemesi üreticilerinin ürünlerinin kullanıldığı, ancak mal satım aşamasında yaşanan zorlukların giderilmesi gerektiği gibi önemli konular ele alındı.

Yapılan forumda 18,3 milyar dolarlık Katar pazarını büyütecek yeni iş fırsatları değerlendirildi.

Yousef Al-EmadiBir otelde düzenlenen forumda; Katar Bayındırlık İdaresi (ASHGHAL) Başkan Yardımcısı Yousef Al-Emadi, TMB Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Besler ve Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Baydur gibi isimler yer aldı.

Al-Emadi 2030 hedefleri kapsamında ülkelerindeki altyapıların güncellendiğini ve eksik olanların tamamlandığını söyledi. 2018 yılının Şubat ayından bu yana Türk inşaat malzemesi üreticilerinin ürünlerinin tercih edildiğini belirten Al-Emadi, Katar’a mal satabilmek için 3 haftalık bir resmi süreç gerektiğini, bu noktada Türk şirketlerinin daha hızlı kayıt olmasının sağlanacağını açıkladı.

2020 – 2024 yılları için Katar’da 36 milyar dolarlık proje hedefleniyor.

36 milyar dolarlık projeSöz konusu miktarın 17 milyar dolarının yerel yolların inşası ve rehabilitasyonu için planlandığını söyleyen Yousef Al-Emadi, 8 milyar dolarının ise otoyol inşaatı için kullanılacağını belirtti. Türk şirketlerinin Katar’da daha fazla bulunmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Katarlı heyetten önemli bilgiler aldıklarını söyleyen TMB Başkanı Mithat Yenigün, iki ülke arasında inşaat sektöründeki ilişkilerin artarak devam etmesini istediklerini belirtti. Hem siyasi hem de ekonomik anlamda ilişkilerimizin iyi olduğu bir ülke ile daha fazla işbirliği yapmak istediklerini vurguladı.

Şimdiye kadar 126 ülkede, 10 bin proje ile 400 milyar dolarlık iş yapan Türk müteahhitlik sektörünün 67 yıllık tecrübe ile ülkemizin en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu aktardı.

Türk müteahhitleri bugüne kadar Orta Doğu’da 2 bin 65 proje üstlendi.

Türk İnşaat SektörüBu projelerin toplam değerinin 104 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Yenigün, Katar’daki rakamın 18,3 milyar dolar olduğunu açıkladı.

2023 yılında bu rakamın 50 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Yenigün, “Şehirlere göç artıyor ve her sene yurt dışında dünyada inşaat sektörü potansiyeli artıyor. Şu anda 500 milyar dolar civarında olan kapasite gelecek 30 yıl içerisinde 750 milyar dolara çıkacak biz de bundan daha fazla pay almayı arzu ediyoruz.” dedi.

İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Besler, inşaat malzemelerinin büyük kısmını ithal olarak temin eden Katar’ın bu yapısının Türkiye’yi olumlu etkileyeceğini belirtti. Sektörün 85 milyarı iç pazar olmak üzere toplamda 106,5 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu ifade etti.

Forumda söz alan Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Baydur ise sektör olarak asıl potansiyellerini Katar’da gösteremediklerini söyledi. Malzeme satışında Katar’da kayıt olma şartlarının ağır ve ücretlerin yüksek olduğunu belirterek, bu durumun Katar’ın çıkarlarına zarar vermeden iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum