Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Katalonya’nın Bağımsızlığı Akdeniz’in İncisi İspanya’yı Nasıl Etkiler?

Akdeniz’in incisi konumunda bulunan ve kültürü ile tüm dünyayı kendisine hayran bırakan İspanya, tarihinin belki de en zor günleriyle karşı karşıya. İspanya özerk bölgesi olan Katalonya’da halk yeniden meydanlara döküldü ve ayrılık çağrısında bulundu. Bu yazımızda sizler için Avrupa’nın en önemli ülkelerinden olan İspanya’da yaşanan gelişmeleri inceledik.
Katalonya’nın Bağımsızlığı Akdeniz’in İncisi İspanya’yı Nasıl Etkiler?

Hem Avrupa hem de dünya tarihi için eşsiz bir yere sahip olan İspanya, oldukça kritik bir süreçten daha geçiyor. Akdeniz’in en eski milli devlerinden biri olan İspanya’nın önemine değinecek olursak, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi olduğunun altını çizmemiz, sanırım büyük ölçüde yeterli olacaktır. Bilindiği üzere ülke tarihi boyunca özellikle kralların, Avrupa’nın birçok yerine yayılmaları ile dünya tarihinin en büyük göçlerinden biri yaşanmış ve bu esnada ABD’nin kimliği de oluşmuştu. Neredeyse tüm dünyaya yayılan İspanyollar, dillerini de beraberinde götürmüşler ve böylelikle bugün, İspanya dışında tam 200 milyon insanın ana dili İspanyolca olmuştur.

Özellikle ABD ve Rusya arasında yaşanan soğuk savaş dönemi içerisinde, olası tehlikelere önlem olarak Batı Avrupa’nın savunması için kritik bir konuma sahip olan İspanya üzerinde birçok oyun oynanmıştır. Birçok ülke, gizli ajanları aracılığıyla İspanya’nın iç işlerine müdahale etmeye, karışıklık çıkarmaya ve siyasi rejime yönelik tehdit unsuru oluşturmaya çalışmıştır. Modern İspanyol tarihine baktığımız zaman da karşımıza; sık sık iç savaş tehlikeleri, askeri darbeler, ayrılıkçı söylemler, kan ve faşizm çıkmaktadır. İngiltere’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği Brexit oylaması ile Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından, birçok ülkede de ayrılıkçı söylemler duyulmaya başladı. Bu durumun öncülüğünü ise bünyesinde özerk bölgeleri barındırması ile İspanya üstleniyor. Bu yazımızda sizler için İspanya’nın dağılma tehlikesini ve bu tehlikenin ülke ekonomisine, dolayısıyla dünya ekonomisine olan yansımalarını detaylı olarak ele alacağız…

İç Savaşların Ülkesi İspanya!

İç Savaşların Ülkesi İspanya!İspanya’da yaşanan bugünkü olayları sağlıklı olarak kavramamız için ülkenin tarihinde yer alan iç savaşların bazılarını hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Krallıkların ve monarşinin hüküm sürdüğü İspanya tarihinde 1873 yılına bakıldığı zaman, karşımıza Cumhuriyet rejimi çıkmaktadır. İspanya’da kısa ömürlü olarak uygulanan Cumhuriyet ile demokrasinin temelleri oluşturulmaya çalışıldı. Ancak 1. Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın, İspanya topraklarını işgal etmesi, ülkenin kaderinde belirleyici bir rol oynadı. Cumhuriyetin yetersiz kaldığı kanısında olan İspanya azınlığı, kurdukları oligarşik yapı ile hükümeti ele geçirdiler. General Primo de Rivera’nın öncülüğündeki askeri cunta, işgal edilen İspanya topraklarını geri almasının ardından oldukça kritik hamleler yaptı.

Askeri cunta, ülkede Cumhuriyetin tüm kalıntılarını yok etti ve diktatörlüğü geri getirdi. 1900’lü yılların ilk çeyreğine kadar sıkı yönetim ile idare edilen İspanya halkının meydanlara çıkmasının ardından, seçim kararı alındı. Cumhuriyetçilerin yeniden seçimi kazanarak iktidara gelmesiyle birlikte İspanya’da, ikinci Cumhuriyet dönemi başladı. Ancak ülke içerisindeki askeri cuntanın gizli faaliyetler ile yeniden güç kazanması, mevcut iktidarın işini bir hayli zorlaştırdı. Cunta, ülke içerisinde kritik noktalara kanlı saldırılarda bulundu ve sıklıkla halk ile karşı karşıya geldi. Bu dönem içerisinde, hükümetin cuntacılar tarafından etkisizleştirilmesi ile İspanya’da iç savaş başlamıştı. Yıllarca süren iç savaş dönemi sonrası, 1939 yılındaki seçimle General Francisco Franco başkan seçildi. Askeri cuntanın yeniden iktidara gelmesi ile İspanya’da demokrasi, yeniden rafa kaldırıldı ve diktatörlük hüküm sürmeye başladı. 1975 yılında Franco’nun hayata gözlerini yumduğu tarihe kadar İspanya, diktatörlükle yönetildi. Böylelikle İspanya’da, zengin ve fakir halk sıklıkla karşı karşıya geldi ve şiddetli çatışmalar yaşandı. Askeri cuntanın baskısı altında kalan birçok sivil hayatını kaybederken, İspanya’da ayrılıkçı söylemler gündeme gelmeye başladı…

Katalonya Neden İspanya’dan Ayrılmak İstiyor?

Katalonya Neden İspanya’dan Ayrılmak İstiyor?İç savaş yıllarından bu yana Katalonya halkı ve İspanyollar arasında sert bir mücadele yaşanıyor. İspanya’nın yaklaşık yüzde 17’sini oluşturan Katalonya halkının toplam nüfusu 8 milyona yakın. Avrupa’nın en özerk bölgesi konumunda bulunan Katalonya, İspanya’dan birçok talepte bulunmuştur. Bu taleplerin en önemlisi ise anayasada millet statüsünün verilmesidir. Akdeniz boyunca 580 km sahile sahip olan Katalonya, İspanya’dan; bu limanları işletmeyi, vergi toplamayı ve topladığı vergileri istediği gibi kullanma hakkını talep etmiştir.

Parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenen bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilen İspanya ise Katalonya halkının bu tutumuna hiçbir zaman sıcak bakmıyor. Özellikle milliyetçi İspanyollar, Katalanlar’ın taleplerinin tam bağımsızlığı işaret ettiğini ve asla kabul edilemeyeceğini dile getirmekteler. İspanyonlar, yalnızca toplanan vergilerin yüzde 75’nin Katalanlar tarafından kullanılabileceğini düşünüyorlar. Hal böyleyken İspanyollar ve Katalanlar arasında hiçbir uzlaşma ortamı oluşmuyor ve anlaşma imzalanamıyor.

Katalonya’nın Ayrılığı İspanya Ekonomisini Nasıl Etkiler?

Katalonya’nın Ayrılığı İspanya Ekonomisini Nasıl Etkiler?İspanya ekonomisi, özellikle Avrupa için kritik bir öneme sahip. Çünkü İspanya, dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi durumunda. İspanya’nın Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) 1.362 trilyon düzeyinde bulunurken, kişi başına düşen GSMH ise yaklaşık olarak 33.700 dolar civarında. Hatırlanacağı üzere 2007 yılında İspanya, tüm G7 ülkelerini geride bırakmış ve yüzde 3.8 oranında büyümüştü. 1999 yılında pesetayı terk eden ve euro para birimini kullanmaya başlayan İspanya’da yaklaşık, 22,19 milyon çalışan bulunuyor. Lakin İspanya, yüzde 22,3 işsizlik oranına sahip ve bu durum Avrupa ortalamasının bir hayli üstünde.

Özellikle Haziran ayında gerçekleştirilen Brexit oylaması sonrası ağır yara alan Avrupa Birliği, İspanya’nın kesinlikle dağılmamasından yana. Çünkü İspanya’da oluşacak en ufak çatlak, tüm Avrupa Bölgesi için sorun teşkil etmekte. Son beş yıllık periyoda bakıldığında bölge ekonomisi, ciddi sorunlar yaşıyor. Portekiz ve Yunanistan ekonomilerinin çıkmaza girmesi, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’nın zorlu bir sürece girmesine neden olmuştu. Dolayısıyla ekonomik büyümesinde ciddi sorunlar yaşayan İspanya’nın dağılma sürecine girmesi, hem kendisini hem de tüm Avrupa Bölgesi’ni krize sürükleyebilir…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum