Yatırım yapmaya başla!

Kastamonu Mart Ayında %184 ile İhracatını En Çok Artıran İl Oldu

TİM verilerine göre Mart ayında sektörel bazda en çok ihracat otomotivde olurken, Kastamonu’da genel olarak %184’lük artış kaydedildi.
Kastamonu Mart Ayında %184 ile İhracatını En Çok Artıran İl Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Mart ayında en çok ihracatı yapılan sektörlerin başında otomotiv geldi.

Geçen ay otomotiv endüstrisi 2 milyar 62 milyon 28 bin dolarla ihracata ilk sırada yer alırken, onu 1 milyar 554 milyon 437 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 214 milyon 608 bin dolarla da hazırgiyim ve konfeksiyon izledi. Mart ayında ihracatını en çok artıran şehirlerin başında Kastamonu yer aldı.

Otomativ ihracatında 2019 yılının Mart ayına kıyasla %28,5 oranında düşüş oldu.

Otomativ İhracatıBu oran hazır giyim ve konfeksiyon da %27,4, kimyevi maddelerde %15,4 düşüş olarak açıklandı. Geçen ay ihracatını en fazla artıran grubun başında %53,3 ile fındık ve mamulleri yer aldı.

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre 1 Eylül – 31 Mart tarihleri arasında 250 bin 75 ton fındık ihracatı yapıldı. Bu ihracattan 1 milyar 647 milyon 696 bin dolar gelir elde edildi.

İhracatın 194 bin 898 tonu Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. Mart ayında fındık ürünlerinden sonra dış satımın en çok artış gösterdiği diğer alanlar %26,9 ile yaş meyve ve sebze oldu. Bu dönemde 177 ülkeye yapılan ihracattan 4,6 milyar TL gelir elde edildi.

Geçen ay 25 ilde ihracatta yükseliş olurken, en çok artış %184 ile Kastamonu olarak kaydedildi.

İhracatta En Fazla Artış Kastamonu'daSöz konusu dönemde Kastamonu ihracatını %184, Düzce %98 ve Giresun %65 oranında artırdı. En çok ihracat yapan iller ve elde edilen kazanç  5 milyar 268 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 98 milyon dolarla Bursa ve 1 milyar 88 milyon dolarla Kocaeli olarak sıralandı.

Bu dönemde Düzce’de fındık ve mamullerinin ihracatında %184, İzmir’de hububatta %130 ve Ankara’da hazırgiyimde %98 oranında artış gerçekleşti. TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan Mart’ta %5,5 artışla 220 milyon 348 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. Yılın ilk üç ayında kaydedilen rakam ise 658 milyon 717 bin dolar olarak açıklandı.

TİM Başkanı İsmail Gülle ise koronavirüse rağmen ihracat pazarının büyüdüğünü söyleyerek, “Türkiye ihracatçısının proaktif gücüyle dünya ekonomisini durma noktasına getiren koronavirüse karşı iyi bir sınav verdi. Çin, Almanya ve İtalya gibi birçok ihracatçı ülkenin aksine ihracatçı sayımız artarken, pazarlarımızı genişletmeyi başardık.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum