Yatırım yapmaya başla!

Kaspersky Türkiye’deki Kimlik Avı Saldırılarının Hızla Arttığını Açıkladı

Güvenlik şirketi Kaspersky’nin son araştırması ülkemizdeki kimlik avı saldırılarının hızla arttığını ortaya koyuyor.
Kaspersky Türkiye’deki Kimlik Avı Saldırılarının Hızla Arttığını Açıkladı

İnternet ve akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinin de bu ağlarda tutulmasına zemin hazırlıyor. Finans sektörü de bu verilerin internet ağına açıldığı başlıca alanlardan oluyor. Bu durum beraberinde siber saldırıların bu alanlara yoğunlaşmasına neden oluyor. Saldırganlar kullanıcıların kayıtlı olduğu finans kuruluşlarını hedef alıyor ve burada tutulan kişisel bilgileri ele geçirmeyi hedefliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tarz saldırılar sıklıkla yaşanıyor.

Bu faaliyetler kimlik avı saldırıları olarak adlandırılıyor ve ülkemizde de yaygınlığı hızla artıyor. Dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin araştırması yaşanan artışı gözler önüne seriyor. Son rakamlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gözle görülür bir artış yaşandığını gösteriyor. Saldırganların en çok kullandığı yöntemler arasında kullanıcıların e-posta bilgileri ve kimlik avı yapan web siteleri geliştirmek oluyor.

Finans Odaklı Saldırılar Artıyor

Finans Odaklı Saldırılar Artıyor

Güvenlik şirketi Kaspersky tarafından yapılan araştırma 2019 yılı içerisinde finans odaklı saldırılarda büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Yılın ilk üç aylık diliminde 3 milyondan fazla kimlik avı saldırısı yaşandı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış yaşandığını ortaya koyuyor. Finans sektörünün yanı sıra kripto para dolandırıcılığı parola hırsızlığı ve fidye yazılımlarında da önemli bir yükseliş söz konusu.

Araştırmada Android üzerinden kullanıcıları hedef alan Asacub adlı faaliyetlerin azaldığına dikkat çekiliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre mobil üzerinden yapılan finans odaklı saldırılarda yüzde 29 oranında bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Saldırıların genel bazda oranı artarken etkilenen kullanıcı sayısının azalması ise sevindirici bir gelişme. Çalışmayı yapan Kaspersky kullanıcılarına almaları gereken önlemleri bir dizi maddeler halinde açıklıyor.

Kaspersky Kullanıcıları Uyarıyor

Kaspersky Kullanıcıları Uyarıyor

Güvenlik şirketi Kaspersky, mobil platformların saldırganlar için daha uygun bir mecra olduğuna dikkat çekiyor. Finansal odaklı saldırılara karşı kullanıcıları uyaran şirket bir dizi uyarıda bulunuyor.

  • Güvenlik güncellemelerini yayınlandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede yükleyin.
  • Bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirip yüklemeyin. Mobil cihazlarınızın ayarlar bölümünden bu seçeneği kapalı konuma getirin.
  • Güvenmediğiniz göndericilerden gelen şüpheli link ve ekli dosyalara tıklamayın.
  • Harekete geçmeden önce böyle bir e-posta ya da mesaj bekliyor muydunuz diye düşünün.
  • URL’leri, e-posta ve mesaj içeriğini iki kere kontrol edin; meşru olduklarından emin olun. Şüpheleriniz varsa, danışın.
  • İlginç bir e-posta ya da teklif gelirse, doğruluğunu orijinal web sitesine girip kontrol etmekten çekinmeyin.

Yapılan araştırma ile ilgili Kaspersky’nin kıdemli güvenlik araştırmacısı Maher Yamout değerlendirmede bulundu. Yamout açıklamasında “Genelde kimlik avı saldırılarında bu çaptaki sıçramaları, insanların tedbirli olma eğilimlerinin normalden düşük olduğu; hediye, sürpriz ya da önemli haberler beklenilen bayram dönemlerinde veya benzeri önemli günlerde görüyoruz. diye konuştu.

Önemli günlerde saldırılarda yaşandığını vurgulayan Kaspersky yöneticisi, “Bu da siber suçluların, bankalar ve müşteriler fark edip de harekete geçmeden, zarar veren eylemlerini uygulamaya koymaları için uygun zemini oluşturuyor. Özellikle de yaklaşan Black Friday dönemi gibi zamanlarda, çevrimiçi olarak gerçekleştirdikleri bankacılık ve finansla ilgili tüm eylemlerinde herkesi ekstra dikkatli ve ihtiyatlı olması için uyarıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Açıklamalar gösteriyor ki internet ortamında kullanıcıların yaptıkları tüm işlemleri titizlikle gerçekleştirmesi gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum