Yatırım yapmaya başla!

Kaspersky Orjinal Olmayan Video Oyunlara Karşı Kullanıcıları Uyardı

Siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin yaptığı araştırma,korsan oyunların tehlikelerini ortaya çıkardı. Şirket kullanıcıları korsan yazılıma karşı uyardı.
Kaspersky Orjinal Olmayan Video Oyunlara Karşı Kullanıcıları Uyardı

Günümüzde video oyun endüstrisi geldiği nokta itibariyle çok büyük pazar payına sahip. Geçmiş yıllardan bu yana her geçen yıl büyüyen bu sektör, milyonlarca kişiyi peşinden sürüklemeye devam ediyor.

Yıl içerisinde pek çok farklı türe popüler oyunlar piyasaya sunuluyor. Bu oyunlar fiziksel ürün olarak sunulmakla beraber Steam, Epic Store, Origin gibi çevrimiçi mağazalardan da fiyatı ölçüsünde satışa sunuluyor. Bu platformlardan alınan oyunlarda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Ancak bununla beraber piyasadaki pek çok oyunun korsan versiyonunun piyasada yer aldığı biliniyor. Bu durum hem oyun geliştiricileri milyonlarca dolar zarara sokuyor hem de kullanıcıların veri güvenliğini tehlikeye atıyor. Kaspersky’nin yaptığı son araştırma korsan oyunlarda yaşanan tehlikeyi gözler önüne serdi.

Kaspersky’den Çarpıcı Araştırma

Kaspersky’den Çarpıcı Araştırma

Veri ve siber güvenlik şirketi Kaspersky, belirli zamanlarda yapmış olduğu çalışmalar ile kullanıcıları çeşitli güvenlik açıklarına karşı uyarmayı ihmal etmiyor. Şirketin son yaptığı araştırma doğrudan oyun sektörüne yönelik. Şirket hazırladığı raporda, korsan oyun indirmenin güvenli bir işlem olmadığını ve oyunların orjinal olan dosyalarının değiştirildiğine yer verdi.

Bu değişen dosyalar sayesinde geçmişten bu yana milyonlarca kullanıcının saldırıya uğradığı belirtiliyor. Araştırmalar geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu zamana kadar çıkan korsan oyun yazılımları üzerinde yapıldı. Çıkan sonuç her 3 oyundan 1’inin güvenlik riski yaratabilecek yazılıma sahip olduğunu ortaya koydu.

İlk Hedef Minecraft

İlk Hedef Minecraft

Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir diğer detay ise korsanların hedef aldıkları oyunla ilgili. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan ve en popüler oyunlardan birisi olan Minecraft, korsanların birincil hedefi konumunda.

Korsanlar Minecraft ismimi kullanarak sahte yazılımlar oluşturuyor ve bu yazılımları oyunun içine yerleştiriyor. Raporlar geçtiğimiz yıldan bu yana 300 binden fazla Minecraft oyuncusunun saldırıya uğradığını gösteriyor. Korsanların gözdesi olan bir diğer oyun ise GTA 5 oldu.

Minecraft’ta olduğu gibi yine benzer yöntem kullanılıyor ve 100 binden kişinin saldırıya uğradığı belirtiliyor. Bununla beraber pek çok kullanıcının ise henüz piyasaya çıkmamış oyunları indirmeye çalıştığı ortaya çıktı. Geliştirici şirket tarafından yayınlanmamış oyunların sahtelerine arama sonuçlarında ulaşmak mümkün.

Henüz çıkmayan FIFA 20, Borderlands 3 gibi oyunların sahte yazılımları ile yeterince bilgi sahibi olmayan kullanıcılar tuzağa düşürülüyor. Kaspersky yetkilileri kullanıcıları özellike piyasaya çıkmamış oyunlar konusunda uyarıyor. Korsan oyunlardan da uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar, kullanıcıları hem oyunlarda hem de diğer kullandıkları yazılımlarda orjinal ürün kullanmalarını tavsiye ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum