Yatırım yapmaya başla!

Kaspersky’nin Araştırması Şifre Hırsızlıklarında Büyük Artış Yaşandığını Gösteriyor

Siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin belirli zaman aralıkları ile paylaştığı araştırma raporları önemli sonuçlar ortaya koyuyor. Son rapor şifre hırsızlıklarında yüzde 60’a varan artış yaşandığını gösteriyor.
Kaspersky’nin Araştırması Şifre Hırsızlıklarında Büyük Artış Yaşandığını Gösteriyor

Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, geliştirdiği araçlar ile milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Şirket bununla beraber internet ortamına dair araştırmalar yapıyor ve çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile beraber veri ihlallerine çok sık bir şekilde rastlanıyor. Siber korsanlar kullanıcıların kişisel verilerini hedef alıyor ve çeşitli yollar ile gizli bilgilere ulaşabiliyor.

Ancak yapılan araştırmalar kullanıcıların da yeterli derecede güvenlik önlemi almadığını gösteriyor. Kaspersky tarafından hazırlanan son rapor, parola hırsızlığı olaylarında yüzde 60’a varan artış yaşandığını ortaya koydu.

Siber korsanların kullanıcıların verilerini ele geçirmek adına başvurduğu yöntemlerin başında şifre hırsızlığı geliyor. Üstelik bu hırsızlığın başarılı olması adına pek çok araç mevcut. Uzmanlar kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Parola Hırsızlığında Büyük Artış

Parola Hırsızlığında Büyük Artış

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, hazırladığı raporda geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaşanan şifre hırsızlığı oranlarını ortaya koydu. Rapora göre geçtiğimiz yıl parola hırsızlığından 600 bine yakın kişi etkilenirken, bu yıl bu sayı 940 binin üzerine çıkmış durumda. Bu rakamlar şifre hırsızlığında yüzde 60’a varan artış yaşandığını gösteriyor.

Uzmanlar siber korsanların en çok başvurduğu yöntemlerden birisinin şifre hırsızlığı olduğuna dikkat çekiyor. Bunun için pek çok araç geliştirildiği belirtilen raporda, zararlı yazılımlar bir şekilde kullanıcıların bilgisayarına bulaştırılıyor ve istenen tüm bilgiler ele geçirilebildiği belirtiliyor.

Bu bilgilerin arasında kayıtlı kredi kartı bilgiler, otomatik doldurma ve kayıtlı parolalar yer alıyor. Rusya merkezli siber güvenlik şirketi özellikle Avrupa ve Asya bölgesinde parola hırsızlıklarında gözle görülür bir artış yaşandığınıa dikkat çekiyor.

Rusya, Hindistan, Brezilya, ABD ve Almanya gibi ülkelerdeki kullanıcıların ağırlıklı olarak hedef alındığı belirtilirken, Azorult adlı bir aracın yaygın bir şekilde kullandığı ifade edildi. Yaşanan tüm parola hırsızlıkların yüzde 25’inde Azorult adlı aracın kullanıldığı belirtiliyor.

Uzmanlardan Parola Güvenliği Uyarısı

Uzmanlardan Parola Güvenliği Uyarısı

Kaspersky’nin yapmış olduğu araştırma ile değerlendirmelerde bulunan güvenlik araştırmacısı Alexander Eremin, internet kullanımının hızla arttığını ve bu artışın siber korsanların yeni arayışlar içerisine girmesine neden olduğunu söyledi.

Eremin açıklamasının devamında, “Bu veriler, çeşitli yollarla paraya dönüştürülebiliyor. Parola ve kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklayan tüketiciler favori çevrimiçi hizmetlerini, bilgilerini riske atmadan güvenle kullanabilir. Asla yeteri kadar dikkatli olunamayacağı için bunu bir güvenlik çözümü kurarak da desteklemek gerekiyor.” diye konuştu.

Kullanıcıların kişisel veri güvenliğini sağlamak adına yapması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunan güvenlik uzmanı, “Parolalarınızı veya kişisel bilgilerinizi, istemeden de olsa zararlı yazılımlara açık hale getirmemek için arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşmayın.

Bu tür bilgilerinizi forumlarda veya sosyal medya kanallarında paylaşmayın. En yeni zararlı yazılımlara ve tehditlere karşı korunduğunuzdan emin olmak için her zaman güncellemeleri ve ürün yamalarını kurun.” ifadelerine yer verdi.

Kaspersky’nin son raporu gösteriyor ki, uzmanlar uyarmasına rağmen benzer vakalarda yaşanan artış devam edecek. İnternet kullanımının günlük hayatın bir parçası haline gelmesi bu durumların tekrarlanmasını kaçınılmaz hale getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum