Yatırım yapmaya başla!

Kaspersky’nin Raporuna Göre DDoS Saldırıları 2018 Yılında Azaldı

Güvenlik şirketi Kaspersky’nin açıkladığı son rapora göre DDoS saldırılarında 2018 yılında belirgin azalma kaydedildi.
Kaspersky’nin Raporuna Göre DDoS Saldırıları 2018 Yılında Azaldı

Bilişim güvenliği dendiğinde akla ilk gelen şirketlerden birisi hiç kuşkusuz Kaspersky olmakta. Geliştirmiş olduğu antivirüs yazılımları ile dünya genelinde hizmet veren Rusya merkezli güvenlik şirketi 2018 yılına dair yeni bir rapor yayınladı. İnternet üzerinde siber korsanların en çok gerçekleştirdiği faaliyetlerin başında DDoS saldırıları geldiğini söyleyebiliriz.

Kaspersky’nin hazırlamış olduğu rapor geçtiğimiz yıl gerçekleşen DDos saldırılarına dair önemli bilgilere sahip. Yayınlanan rapor ile bilgisayar korsanlarının karmaşık saldırılar yerine UDP hedefli saldırılara ağırlık verdiği ortaya çıktı. Bir önceki yıla göre azalma olduğu gözlenen DDoS saldırılarının eski işlevselliğini kaybettiği ifade edildi.

Kaspersky 2018 DDos Raporu Açıklandı

Kaspersky 2018 DDos Raporu Açıklandı

Kaspersky’nin 2018 yılına dair hazırlamış olduğu DDoS raporunda bir önceki yıla göre belirgin azalma olduğu görülüyor. Rus güvenlik şirketinin 4. Çeyrek DDoS Raporu’na göre toplam saldırılarda bir önceki yıla göre %13 azalma gerçekleşti. Bilindiği üzere internet üzerinden korsanlık yapan kişilerin başvurduğu faaliyetlerin başında DDos saldırıları geliyor. Buna sebep olarak ise saldırganların en kolay erişmesi ve düşük maliyetli olması gösteriliyor.

Söz konusu DDoS saldırıları, hemen her sektörde faaliyet gösteren şirketlere ve müşterilerine büyük zararlar verebiliyor. 2018 yılı itibariyle düzenlenen saldırıların oranı azalmış olmasına rağmen, saldırıların etkinliğinde herhangi bir değişikliğe rastlanmadı. Kaspersky araştırmacıları ise kurumların DDoS saldırılarından korunacak çözümler kullanması nedeniyle, önümüzdeki yıldan itibaren siber korsanların kendisini geliştireceğini ifade ediyor.

Saldırıların Süresi Artıyor

Saldırıların Süresi Artıyor

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise düzenlenen saldırıların süresinde yaşanan artış olmakta. Kaspersky’nin araştırmasına göre ortalama saldırı süresi geçen yılın ilk çeyreğinde 95 dakika iken son çeyrekte 218 dakikaya kadar çıkmış. Açıkladıkları rapor ile önemli noktalara dikkat çeken yetkililer, savunma yöntemlerinin gelişmesi ile beraber standart DDoS saldırılarının işe yaramaz hale geldiğini belirtiyor.

Kaspersky DDoS Koruma Ekibi yetkilisi Alexey Kiselev konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şöyle konuştu

“Basit DDoS saldırıları hedefine ulaşmadığında bu yolla para kazananların önünde iki seçenek oluyor. DDoS saldırılar için gereken kapasiteleri kripto madencilik gibi başka gelir kaynaklarına ayırmayı tercih edebilirler. Buna alternatif olarak, DDoS saldırısı düzenleyenler teknik becerilerini artırmak zorunda kalabilir çünkü müşterileri daha tecrübeli saldırganlar aramaya başlayacak. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda DDoS saldırılarının 2019’da gelişeceğini, şirketlerin bunları tespit etmek ve korumakta zorlanacağını söyleyebiliriz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum