Yatırım yapmaya başla!

Kasım Ayında Sektörel Güven Endeksleri İnşaat Dışında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sektörlere güveni gösteren veriler açıklandı. Buna göre; Kasım ayında inşaat dışında sektörlere olan güven artış gösterdi.
Kasım Ayında Sektörel Güven Endeksleri İnşaat Dışında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sektörel güven endekslerine ait Kasım verilerini açıkladı. Buna göre; hizmet ve perakende sektörlerine olan güven artarken, inşaata olan güven azaldı. Ekim ayı verilerinde ise tam tersi bir durum söz konusuydu ve perakende ile hizmet sektörlerine güven azalırken, inşaata olan güven artmıştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ekim’de 75,7 iken, Kasım’da yüzde 5,4 artışla 79,8 oldu.

Kasım Ayı Hizmet Sektörü GüveniHizmet sektöründe Ekim ayına göre; iş durumu endeksi (son 3 aylık) yüzde 4,8 artışla 72, hizmetlere olan talep endeksi (son 3 aylık) yüzde 8 artışla 74,4 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi (gelecek 3 aylık) ise yüzde 4 artışla 93,1 değerine ulaştı. Ekim ayında hizmet sektörü endeksi yüzde 4,7 oranında gerileme ile 75,7 seviyesine inmişti. Ekim ayında iş durumu yüzde 6,5, hizmetlere olan talep yüzde 8,6 düşüş kaydetmişti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Kasım’da yüzde 4,3 oranında artışla 90,7 seviyesine ulaştı.

Kasım Ayı Perakende Ticaret Sektörü GüveniEkim ayında mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,8 azalarak 87 seviyesine inmişti. İş hacmi – satışlar endeksinde (son 3 aylık) ise yüzde 14,1 oranında büyük bir azalma kaydedilmişti. Kasım ayında iş hacmi – satışlar endeksinde yüzde 6,2 oranında artış meydana gelerek 67,6 düzeyi kaydedildi. İş hacmi – satışlar beklentisi endeksi (gelecek 3 aylık) ise yüzde 14 artarak 91,7 düzeyine yükseldi. Mevcut mal stok seviyesi endeksi ise yüzde 3,5 azalarak 112,9 düzeyine indi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Ekim ayında 58,7 iken, Kasım ayında yüzde 3,5 azalarak 56,6 oldu.

Kasım Ayı İnşaat Sektörü Güveniİnşaat sektörü, Ekim ayının tek yükselen sektörü olurken, Kasım ayında düşüş kaydetti. Ekim ayında ise yüzde 2,3 oranında artış kaydederek 58,7 seviyesine yükseldi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 5 azalırken 45,4 düzeyine inerken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,5 azalarak 67,7 oldu. Gelecek 3 aylık döneme ilişkin toplam çalışan sayısı beklentisi ise bir önceki aya göre 2,5 oranında azalarak yüzde 67,7 düzeyine geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum