Yatırım yapmaya başla!

Kasım Seçimleri Yatırımcılar için Hem Umut Hem Endişe Kaynağı

Kasım Seçimleri Yatırımcılar için Hem Umut Hem Endişe Kaynağı

Yatırımcıların çoğu, 1 Kasım seçimlerinin 7 Haziran seçimleriyle aynı sonucu vermesini bekliyor. AK Parti’nin yine tek başına iktidar olamayacağını düşünenler, AK Parti-CHP koalisyonundan umutlu görünüyor. Ancak sonuç ne çıkarsa çıksın, para politikasında daha geleneksel bir yaklaşımın ön plana çıkmasını ve uzun zamandır ertelenen yapısal reformların uygulamaya konmasını bekliyorlar.

Son dönemde yaşanan olaylar ve son 18 ayda yapılan dört seçim nedeniyle, yatırımcılar Türkiye portföylerinde önemli oranda azaltıma gittiler. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, 2014 Mart’ından , 9 Ekim 2015’e kadar yurt dışı yerleşiklerinin bono portföyleri 13.5 milyar dolar, hisse senedi portföyleri ise 6.6 milyar dolar azaldı.

Nomura stratejisti Tim Ash; “Türkiye’nin ekonomik sorunları o kadar da derin, istikrarlı ve reform odaklı bir yönetim tarafından çözülemeyecek sorunlar değil. Türkiye hala bir başarı hikayesi yaratabilir. Ancak bunu yapmak için iç politikada kutuplaşmayı azaltıp, işbirliğine açık bir siyasete geri dönülmeli,” şeklinde görüş bildirdi.

Yurt içinde yaşanan bu siyasi karışıklık ve güvenlik endişeleri, Türk Lirası’nı dolar karşısında zayıflattı. Lira dolar karşısında rekor seviyelerde gerilerken, reel efektif kur endeksi de 12.5 yılın en düşük seviyesine indi.
Yatırımcılar gibi kamuoyu da Kasım seçimlerinde AK Parti’nin tek başına iktidar olmayacağını, yüksek ihtimalle CHP ile koalisyona gideceğini düşünüyor.

UBS gelişmekte olan piyasalar stratejisti Manik Narain; piyasaların AK Parti-CHP koalisyonunu, ekonomik reformların uygulanması açısından iyi bir şans olarak algıladıklarını ifade etti.

AK Parti’nin ekonomiden sorumlu Başbakan eski yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in son dönemde yaptığı açıklamaların, yatırımcıların güvenini kazanma konusunda olumlu olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum