Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım’da İran’dan Petrol Alımı Sıfırlanırken Irak İthalatında Artış Oldu

2018’in Kasım ayında İran’dan petrol alımı tamamen durdurulurken, buranın açığı Irak petrolü ile kapatıldı. Aynı dönemde LPG ithalatında ise artış gözlendi.
Kasım’da İran’dan Petrol Alımı Sıfırlanırken Irak İthalatında Artış Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye geçtiğimiz yılın Kasım ayında İran’dan petrol alımını tamamen durdurdu. Mayıs ayından bu yana azalan petrol ithalatı, ABD’nin İran yaptırımları ile sıfırlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre söz konusu dönemde Türkiye ham petrol ihtiyacını; Irak, Kazakistan, Rusya, Kuveyt, Nijerya, Suudi Arabistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden karşıladı. Kasım ayında LGP ithalatında ise artış gözlendi.

Türkiye, İran’dan petrol alımını Mayıs ayından bu yana giderek azalttı ve Kasım’da tamamen sıfırladı.

Iran Petrol Ithalati DurduAylık ortalama 1 milyon tondan fazla ithalat yapılırken, 2018’in Haziran ayında 285 bin tonluk bir azalma oldu. Temmuz’da bir miktar artış olsa da daha sonra kademeli olarak azaldı. İran’dan petrol alımı geçen yıl Haziran – Kasım döneminde 2017’nin aynı aylarına kıyasla %50,59 azalarak 2 milyon 997 bin tona indi.

Söz konusu dönemde İran’ın açığı Irak petrolü ile kapatıldı. 2018’in Haziran-Kasım döneminde Irak’tan petrol alımı bir önceki yılın aynı zamanı ile karşılaştırıldığında %67,85 yükselerek 4 milyon 671 bin ton oldu.

EPDK verilerine göre Kasım ayında LPG ithalatı, 2017’nin aynı dönemine göre %0,82 artışla 317 bin 914 tona çıktı.

Lpg Ithalati ArttiRafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince en fazla LPG ithalatı yapılan ülkeler sırasıyla; Cezayir, ABD, Norveç, Kazakistan, Rusya, İngiltere, Santa Kitts ve Nevis oldu. Aynı dönemde rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı %95,3 azaldı ve 1.374 tona indi. Söz konusu ihracat Mısır, Tunus ve Türkiye Serbest Bölgesi’ne yapıldı.

2018 Kasım’ında LPG üretimi %8,9 artışla, 65 bin 19 tona yükseldi.

Lpg UretimiLPG üretimi artarken, tüplü LPG satışında düşüş gözlendi. Söz konusu dönemde tüplü LPG satışı %12,8, dökme LPG satışı %1,7 oranında azaldı. Böylece iç piyasadaki toplam satış %2,6 oranında azalmış oldu. Dağıtıcı lisansı sahiplerince Kasım’da 58 bin 198 ton tüplü LPG, 9 bin 582 ton dökme LPG ve 249 bin 293 ton otogaz satışı yapıldı. Kasım ayında LPG pazarında %78,6 ile otogaz birinci sırada yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%