Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasım’da İhracatı Yükselen Endonezya, 7. Ardışık Ticaret Fazlasını Verdi

Ticaret verilerini açıklayan Endonezya’da ithalat Kasım’da yüzde 17,46 düşerken ihracat yüzde 9,54 arttı. Böylelikle ülke yedinci ardışık ayında ticaret fazlası verdi.
Kasım’da İhracatı Yükselen Endonezya, 7. Ardışık Ticaret Fazlasını Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkenin istatistik ofisi BPS tarafından açıklanan verilere göre Endonezya’dan yapılan ihracat bir önceki yıla göre yüzde 9,54 artarak Kasım ayında 15,28 milyar dolara çıktı. Bu koronavirüs pandemisinin ortasında, önceki ayın yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 3,35’lik düşüşün ardından gelirken aynı zamanda yüzde 2,66’lık beklentileri aştı.

Petrol ve gaz dışı ihracat satışları yüzde 12,41 artışla 14,51 milyar ABD dolarına çıkarken petrol ve gaz ihracatı madencilik ürünleri temeliyle (yüzde eksi 20.21), yüzde 26,27 azalarak 0,76 milyar ABD doları oldu.

2020’nin ilk on bir ayı düşünüldüğünde, Endonezya’nın satışları bir yıl öncesine göre yüzde 4,22 düştü.
Endonezya İhracat
Kaynak: Trdaing Economics

Ekim’deki düşüşüyle endişeleri artıran Endonezya ithalatı ise yüzde 24,52’lik düşüş yönündeki piyasa tahminlerine kıyasla Kasım 2020’de yıllık yüzde 17,46 düşüşle 12,66 milyar ABD dolarına geriledi. Bu bir ay önceki yüzde 26,92’ye revize edilen düşüşün ardından geldi.

Petrol ve gaz ithalatı yüzde 49,16 düşüşle 1,09 milyar ABD dolarına gerilerken düşüş ham petrol (yüzde eksi 77,34) ve petrol ürünleri (yüzde eksi 43,14I düşüşüyle yönlendirildi. Yılın ilk on bir ayı düşünüldüğünde, varışlar 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,91 oranında küçüldü.

Endonezya’nın ticaret fazlası Kasım ayında 2,62 milyar ABD doları olurken bu geçen yılın aynı ayındaki 1,35 milyar dolar seviyesindeydi.
Endonezya Kasım Ticaret Fazlası
Kaynak: Trading Economics

Piyasa beklentileri ise 2,67 milyar ABD dolarıydı. Bu, koronavirüs pandemisinin ortasında ithalatın düşmesi ve ihracatın artmasıyla, ticaret dengesindeki artışın art arda yedinci ayı oldu. Yılın ilk on bir ayına bakıldığında ise ticaret 19,66 milyar ABD doları fazla verdi. Bu 2019’un aynı dönemindeki 3,51 milyar dolarlık açıktan epey yukarı çıktı.

GCM Yatırım Banner

Endonezya’nın Ekim ayı ticaret verileri üzerine konuşan ekonomist Nicholas Mapa, ithalattaki serbest düşüşün endişe verici haline geleceğini söylemişti. Ancak ticaret fazlası için şöyle iyimser yorumda bulunmuştu: “Ticaret fazlası Endonezya’nın dış konumu için faydalı olacak ve Endonezya rupisinin daha fazla istikrar kazanmasına yardım edecek. Ancak ağır makine ve sermaye malları ithalatında peş peşe gelen zayıflık, ülkenin üretim kapasitesine zarar verebilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.