Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasım Enflasyonu Açıklandı: Maaş Zamları Netleşiyor

TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarıyla milyonlarca memur ve emekliler için maaş zam oranları netleşmeye başladı. İşte zam oranlarına ilişkin senaryolar;
Kasım Enflasyonu Açıklandı: Maaş Zamları Netleşiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TÜİK’in bugün açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından emekli ve memurun 2024 yılı için yapılacak zam oranlarına ilişkin senaryolar oluştu. Yeni yılda yapılacak ücret zamları ülkenin altı aylık enflasyon verilerine göre hesaplanıyor.

Bloomberg HT haberinde işçi emeklisinin, Haziran’daki enflasyon rakamlarına göre yüzde 19,77 zam aldığına işaret etti.

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında enflasyon oranı yüzde 33,7 olarak gerçekleşmişti. Böylece SSK ve BAĞKUR emeklilerinin aylıkları için dört aylık dönemde alacakları zam veya enflasyon farkı da yüzde 33,7 oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da aylık yüzde 3,28, yıllık ise yüzde 61,98 arttı. Söz konusu verilere göre Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 seviyesindeyken Kasım’da dört aylık veri yüzde 33,7 oldu.

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammı ve ücretlerine ek olarak enflasyon farkı alıyor. Temmuz’da yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve memur emeklileri, böylece enflasyon farkına hak kazanmış olacak.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Farkı Maaş Zammına Yansıtılacak

Memur aylıklarına Temmuz’da yüzde 17,55+8 bin 77 TL seyyanen zam yapıldığı anımsatılan haberde, toplu sözleşme zammınınsa yüzde 6 olduğu hatırlatıldı. Böylece yüzde 6’yı aşan enflasyon farkının maaş zammına yansıtılacağına işaret edildi.

Tüm bunlarla beş aylık dönem için memur maaşlarına yaklaşık yüzde 26 oranında enflasyon farkının doğacağı görüldü.

Kasım ayı sonu itibarıyla bahsi geçen rakamın yüzde 34’e yaklaştığına dikkat çekilerek, net rakamın Aralık’ta açıklanacak enflasyon verisiyle belli olacağı bildirildi.

6 Aylık Enflasyon Rakamlarıyla Zam Oranı Netleşecek

Memur ve memur emeklileri Ocak’ta enflasyon farkının haricinde yüzde 15 oranında da toplu sözleşme zammı alacak.

Söz konusu durum SSK ve BAĞKUR emeklileri içinse farklı. SSK ve BAĞKUR emeklileri 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. 2023 yılının ikinci yarısını kapsayan süreçte beş aylık enflasyon rakamları açıklandığı için şimdiden yüzde 33,7’lik zamma hak kazandılar. 6 aylık rakamlar belli olunca zam oranı netleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Ocak 2024’te açıklayacağı Aralık enflasyonuyla milyonlarca memur ve memur emeklisinin zam oranları netleşmiş olacak. Söz konusu oran üzerine hükümet ise refah payı ekleyebilir.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılmasıyla prim gün sayıları daha fazla olduğu halde maaşları normalde 7-8 bin lira olan emekliler mağdur olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise mağduriyetin düzeltileceğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında Türkiye’nin yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak tahmin edilmişti. Bugün açıklanan enflasyon oranı Kasım ayı sonu itibarıyla yüzde 61,98 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.