Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜFE Kasım Ayında Yıllık Bazda %10,56 Artış Gösterdi

TÜİK tarafından her ayın başında açıklanan rapora göre, Türkiye’nin enflasyonu Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,56 arttı.
TÜFE Kasım Ayında Yıllık Bazda %10,56 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayının makroekonomik değeri yüksek yoğun veri akışıyla geçeceğini söylemiştik. Dün üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamları açıklandı. %0,9 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi yılın ilk iki çeyreğinde daralma göstermişti. Bu sayede teknik resesyondan çıkmış oldu.

Salı gününün en önemli verisi ise enflasyon rakamları olarak öne çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici fiyat endeksinin Kasım ayında, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %10,56’lık artış gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yıllık bazda %10,56 artış gösteren enflasyon, Ekim ayının verileri ile karşılaştırıldığında %0,38 oranında yükseldi.

Enflasyon GelişmeleriEkonomistlerin beklentisi de bu ay yeniden çift haneye çıkmasıydı. Genel olarak beklenti ise %10,97 – 11,00 arası oldu. Ekim ayında %8,55 gelen enflasyon oranının ardından yapılan yorumlarda, baz etkisi geçtikten sonra yeniden yükseleceği öngörülmüştü. Medley Global Advisers analisti Nigel Rendell ise yeniden tek haneye inmesinin zor olacağı şeklinde bir yorumda bulundu.

Kasım verilerine baktığımızda 2018 yılının Aralık ayına göre % 11,01, on iki aylık ortalamalara göre ise %15,87 oranında artış olduğunu görmekteyiz. Ana harcama grubu içerisinde aylık en fazla fiyat artışı 2,69 ile giyim ve ayakkabıda olurken, onu %0,59 ile ev eşyası, %0,39 ile haberleşme, %0,36 ile konut ve %0,33 ile ulaştırma izledi.

Çeşitli mal ve hizmetlerde %0,44 ile aylık en fazla düşüş gerçekleşti. Lokanta ve oteller grubunda %0,15 oranında düşüş kaydedildi. Yıllık bazda baktığımızda en fazla artışın %43,35 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olduğunu görmekteyiz.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış olan diğer sektörler ve oranları; eğitimde %14,35, çeşitli mal ve hizmetlerde %14,03, sağlıkta %13,85, lokanta ve otellerde ise %13,07 şeklinde gerçekleşti. Aylık bazda işlenmemiş gıda ürünleri, alkolü içkiler, tütün, altın ve enerji grubu hariç tutulduğunda özel kapsamlı TÜFE %0,59 oranında arttı.

Bu kategorinin yıllık değişimi %9,90 olurken, 12 aylık ortalamalara göre %15,13, bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla ise %10,31 oranında artış oldu. Kasım ayında endekste yer alan 296 maddenin fiyatı artarken 89 tanesinde düşüş oldu. 33 maddenin fiyatında ise değişim gözlenmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu