Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım Ayında Cari Denge 986 Milyon Dolar Fazla Verdi

TCMB verilerine göre cari işlemler hesabı Kasım ayında 986 milyon dolar fazla verdi. Piyasaların beklentisi 900 milyon dolar fazla olması yönündeydi.
Kasım Ayında Cari Denge 986 Milyon Dolar Fazla Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi rakamlarını açıkladı. Buna göre cari denge Kasım’da 986 milyon dolar fazla verdi. Bu tutar 2017 yılının Kasım ayında 4 milyar 482 milyon dolarlık açık olarak gerçekleşmişti. Bir önceki ay olan Ekim’de ise 2,77 milyar dolarlık bir fazla çıkmıştı.

TCMB verilerine göre on iki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 932 milyon dolara geriledi.

2017 yılının Kasım ayında 898 milyon dolar açık veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, 2018 Kasım’ında 4 milyar 514 milyon dolar fazla verdi. Rakamlardaki iyileşmede, bir önceki yıl 4.781 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesinin, bu yılın aynı döneminde 523 milyon dolar fazla vermesinin ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 1.475 milyon dolara yükselmesinin etkisi oldu.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 2017’nin aynı ayına göre 201 milyon dolar artışla 1.219 milyon dolara yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım kaleminden kaynaklı net çıkışlarda 158 milyon dolarlık artış oldu ve 1.156 milyon dolara çıktı. İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişlerde ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 62 milyon dolarlık bir düşüşle 221 milyon dolara inildi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 1 milyar 1 milyon dolara yükseldi.

Alt kalemler bazında bakıldığında yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 346 milyon dolarlık, devlet içi borçlanma senetleri piyasasında 482 milyon dolarlık net alış yaptığı görüldü. Yurt dışı tahvil ihraçlarında bankalar 139 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Bu alanda hükümetin gerçekleştirdiği tahvil ihracı ise 1 milyar 686 milyon dolar oldu.

Diğer yatırımlarda 296 milyon dolarlık net çıkış olurken, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları sırasıyla 2.733 milyon dolar ve 678 milyon dolar net düşüş olduğu gözlendi. Yurt dışından sağlanan kredilerde bankalar 2 milyar 149 milyon dolar, genel hükümet 125 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Diğer sektörlerde ise 282 milyon dolar net kullanım gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu