Yatırım yapmaya başla!

Kasım Ayında En Fazla Külçe Altın Kazandırdı

TÜİK verilerine göre Kasım ayında en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı külçe altın olurken, yıllık bazda BIST 100 Endeksi zirvede yer aldı. Detaylar şöyle...
Kasım Ayında En Fazla Külçe Altın Kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını yayımladı. Buna göre Kasım’da yatırımcısına en fazla kazandıran külçe altın oldu. Aylık bazda külçe altın birinci sırada yer alırken, yıllık olarak en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

Aylık en yüksek reel getiri yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %3,95, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %4,49 ile külçe altında oldu.

Yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde dolar %3,73, Euro ise %3,57 oranında reel getiri sağladı. Bu yatırım araçları değer kazanırken; BIST 100 Endeksi %0,42, mevduat faizi %1,12 ve devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) %4,39 oranında yatırımcısına kayıp yaşattı. TÜFE ile indirgendiğinde dolar %4,28, Euro %4,11 ve BIST 100 Endeksi %0,10 oranında reel getiri sağladı. Mevduat faizi %0,60 ve DİBS %3,89 ise oranında değer kaybetti.

Külçe altın üç aylık değerlendirmede de TÜFE ile indirgendiğinde %6,24 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise %6,51 oranında reel getiri sağladı. Külçe altın Kasım’da ve üç aylık dönemde zirvede yer alırken; DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,50, TÜFE ile indirgendiğinde %6,73 oranında yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Euro %10,74 ile yatırımcısına en yüksek kazancı getirdi.

Söz konusu süreçte Euro, TÜFE ile indirgendiğinde %10,74, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %9,66 ile en yüksek reel getiriyi sağladı. Altı aylık dönemde diğer yatırım araçlarından; DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,92, TÜFE ile indirgendiğinde %5,00 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım araçları oldu.

BIST 100 Endeksi ile yıllık bazda yatırımcısına en çok kazandıran finansal yatırım aracı oldu.

BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %21,95, TÜFE ile indirgendiğinde %26,62 oranıyla yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan araç oldu. Yıllık olarak BIST 100 Endeksi lider konumunda yer alırken; DİBS yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %11,13, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %7,74 oranıyla yatırımcısına en fazla kaybettiren finansal araçlar oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum