Yatırım yapmaya başla!

Kasım Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1943 Lira Oldu

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre; Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1943 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 6328 lira olarak hesaplandı.
Kasım Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1943 Lira Oldu

Türk-İş tarafından her ay yapılan ve çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak için yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” yayımlandı. Araştırma, temel ihtiaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımasını da belirleme amacı taşıyor. Bu araştırmaya göre; Kasım ayında açık sınırının 1943 liraya yükseldiği sonucu elde edildi.

Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 943 lira olurken, yoksulluk sınırı 6 bin 328 liraya çıktı.

Yoksulluk Sınırı 6328 LiraEvli olmayan-çocuksuz bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık bazda 2 bin 385,11 lira olarak hesaplandı. Bu oran, Ekim ayında 2360 lira idi. Bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı açıklık sınırıdır. Yoksulluk sınırı ise gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı şeklinde tanımlanmaktadır.

4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması Kasım’da 23 lira arttı.

4 Kişilik Ailenin Gıda Harcaması 23 Lira ArttıBuna göre; yılbaşına göre bugün, sadece mutfak harcaması için 334 lira daha fazla harcama yapma zorunluluğu doğdu. Yapılması gereken toplam harcama ise Kasım’dea 76 lira artarken, yılbaşına göre aile bütçesine gelen ek yük 1090 liraya ulaştı.

Araştırma illere göre de sonuçları vermektedir. Buna göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, Ekim ayına göre yüzde 1,22 oranında artış gösterdi. Yılın 11 aylık döneminde fiyatlardaki artış yüzde 20,81’e ulaşırken, gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış yüzde 23,94 olarak hesaplandı.

Araştırma, fiyat artışları karşısında asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari aylık gıda harcamasını karşılamaktan uzak olduğu belirtildi.

Asgari Ücret Gıda Harcamasını KarşılamıyorRapor, gıda fiyatlarındaki artışı da derinlemesine ele alıyor. Süt, yoğurt, peynir grubunda bazı marketlerde peynirde yapılan olumlu fiyat ayarlamaları dışında önemli bir fiyat değişikliği olmadığı gözlendi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünleri grubunda ise, hesaplamada dikkate alınan kıyma ve kuşbaşı etin fiyatının değişmediği görüldü. Tavuk fiyatında da farklılık olmazken, balık fiyatında artış olduğu belirtildi.

Yumurtanın tanesinin birçok yerde 79 kuruşa kadar yükselirken, barbunya ve kuru fasulye fiyatının yine arttığı öğrenildi.

Yumurta 79 Kuruşa ÇıktıDiğer bakliyat grubunda fiyat değişikliği olmazken, ortalama yaş sebze-meyve fiyatı, hesaplamaya esas alınan ürünlerdeki değişikliğe bağlı olarak bir miktar geriledi. Buna rağmen sıklıkla gündeme gelen patates ve kuru soğan fiyatının, Ekim ayına göre arttığı gözlendi. Özellikle kuru soğan fiyatının hastalık gerekçesiyle arttığı, patatesin de bu artışa eşlik ettiği açıklandı.

Ortalama sebze fiyatı, Kasım ayında 4,84 lira olarak hesaplanırken, mevsim sebzelerinin fiyatı mutfak harcamasına olumlu yansıdı.

Ortalama Sebze Fiyatı 4,84 LiraEkmek fiyatındaki artış ise Kasım ayında da piyasadaki satış fiyatına yansımadı. Un ve irmik fiyatlarının aynı kaldığı; ama makarna, pirinç ve bulgur fiyatında bazı düşük tutarlı ayarlamalar olduğu görüldü. Ekim ayında fiyatı artan tereyağı ve margarinde değişiklik olmazken, zeytinyağı fiyatı Kasım ayında yine arttı. Ayçiçeği yağında ise fiyat değişikliği gözlenmedi.

Zeytin fiyatı, yeşil ve siyah zeytin ortalaması olarak Ekim ayı ile aynı seviyede kalırken, yağlı tohumlar genel itibariyle değişmedi. Ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği gibi yağlı tohum ürünlerinden yalnızca fındığın fiyatında artış yaşandı. Şeker fiyatı ile birlikte bal, reçel, pekmez fiyatında da değişiklik yaşanmadı. Tuz fiyatında indirime gidilirken, çay ve ıhlamur fiyatı aynı kaldı. Salça fiyatı ise Kasım ayında arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum