Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cari İşlemler Dengesi Kasım’da 518 Milyon Dolar Açık Verdi

TCMB tarafından açıklanan bilgiye göre cari işlemler dengesi, geçen yılın 11. ayında 518 milyon dolar açık vererek, beklentinin üzerinde gerçekleşti.
Cari İşlemler Dengesi Kasım’da 518 Milyon Dolar Açık Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılının Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini duyurdu. Buna göre cari işlemler dengesi geçen yıl Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. Piyasaların beklentisi 400 milyon dolar olurken, 2018 yılının aynı döneminde bu rakam 1.041 milyon ABD doları fazla olarak gerçekleşmişti.

Son aylarda fazla vererek piyasadaki iyimserliği artıran cari denge, Kasım’da yeniden açık verdi.

518 Milyon Dolar AçıkCari denge bir önceki ay olan Ekim’de 1,549 milyon dolar fazla vermişti. Bu rakam 1,56 milyar dolar piyasa beklentisine çok yakın gerçekleşmişti. Kasım ayında ise 518 milyon dolar açık verdi. Bu gelişme sonucunda on iki aylık cari işlemler fazlası 2.725 milyon dolar oldu.

Dış ticaret dengesi kaleminden kaynaklanan ödemeler dengesi, 2018 yılının Kasım ayında 412 milyon dolar fazla vermişti. Ancak 2019’un aynı ayında 1.111 milyon dolar açık vermesi, diğer kalemlerin de gerilemesine sebep oldu. Söz konusu dönemde hizmetler dengesi kaynaklı net gelirler 71 milyon dolar azalarak 1.601 milyon dolara, ikincil gelir dengesi kaynaklı net gelirler 90 milyon dolar azalarak 129 milyon dolara geriledi.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 177 milyon dolar artan hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1.414 milyon dolara yükseldi. 140 milyon dolar düşüş gösteren birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar ise 1.011 milyon dolara geriledi.

Söz konusu dönemde doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1.036 milyon dolar azaldı.

Doğrudan Yatırım Net GirişlerDoğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bu düşüş ile birlikte 236 milyon dolara geriledi.  2.050 milyon dolar net giriş olan portföy yatırımları altında; yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 255 milyon dolar net alış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 151 milyon dolar net satış yaptı.

Bankalar yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak 8 milyon dolar net geri ödeme yaparken, genel hükümet 1.000, diğer sektörler 600 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi. Yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarının 214 milyon dolar azaldığı dönemde, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 616 milyon dolar artışa tekabül etti.

Kasım ayında resmi rezervlerde 743 milyon dolarlık artış oldu. Genel hükümet yurt dışından sağladığı kredilerin 25 milyon dolarını kullanırken, bankalar 26, diğer sektörler ise 22 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu