Yatırım yapmaya başla!

Kasım’da Dört Kişilik Bir Ailenin Asgari Mutfak Harcama Tutarı %2,16 Arttı

Türk-İş'ten yapılan açıklamaya göre Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 58 TL'den 2 bin 102 TL'ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 6 bin 849 liraya ulaştı.
Kasım’da Dört Kişilik Bir Ailenin Asgari Mutfak Harcama Tutarı %2,16 Arttı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırını ifade eden geçim şartlarını açıkladı.

Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için ayda eline en az 2.102,83 TL (açlık sınırı); giyim, gıda, konut, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi giderleri de karşılayabilmesi için en az 6.849,62 TL (yoksulluk sınırı) geçmesi gerekiyor. Bir önceki aya kıyasla gıda için gerekli asgari harcama tutarında ise yüzde 2,16 oranında artış gerçekleşti.

Ekim ayında 2058 TL olan açlık sınırı Kasım’da 2102 TL’ye yükseldi.

Açlık SınırıTürk-İş tarafından 32 yıldır her ay yayımlanan verilere göre dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Kasım itibarıyla 6849 TL’ye yükseldi. Bir önceki ay bu rakam 6705 TL olarak açıklanmıştı. Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 2578 lira olarak açıklandı.

Yani asgari ücretin 2020 TL alındığı ortamda, bir aileyi geçindirmek zorunda olmasanız bile her ay 558 TL daha az kazanıyorsunuz anlamına geliyor. 2018 yılın aynı dönemine kıyasla dört kişilik bir ailenin mutfak harcamaları 160 TL arttı. Zorunlu harcamaların etkisiyle aile bütçesine 522 TL daha yük bindi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda harcamalarına ayırdığı bütçe bir önceki aya kıyasla %2,16 yükseldi. Gıda için yapılan asgari harcama tutarı Kasım itibarıyla %8,33 oranında artışa işaret etti. Son 12 ayda gıda enflasyonun %8,24 artarken, yıllık ortalama %17,89 oranında yükseldi.

Temel gıda ürünlerinin fiyatlarında çok fazla değişiklik olmasa da hem açlık hem de yoksulluk sınırlarının yükseldiği görüldü.

Temel Gıda ÜrünleriTürk-İş tarafından yapılan bu araştırmalar haneye girmesi gereken toplam gelir miktarlarını ifade ediyor. Ancak hanede çalışan sayısının az olması sağlanan gelirin birden fazla kişinin geçimine yetmediğinden insanca yaşamak için gerekli olan harcama tutarı da yetersiz kalıyor.

Aşağıda temel gıda ürünlerindeki aylık fiyat değişimlerine yer vereceğiz. Bu hesaplamaların market ve semt pazarlarındaki fiyatların ortalaması alınarak güncel bir şekilde hazırlandığı belirtildi.

  • Süt ve peynir fiyatları Kasım ayında sınırlı düzeyde artarken, yoğurt fiyatlarında değişim olmadı.
  • Sakatat grubundan ciğer ve böbrek fiyatları yükseldi. Ancak kıyma ve kuşbaşı ile et ve tavuk fiyatları bir önceki aya kıyasla aynı kaldı.
  • En çok satılan ve daha ucuz balıkların esas alındığı ortalamaya göre balık fiyatları bu ay hafif geriledi.
  • Yeşil ve kırmızı mercimek, nohut, barbunya, kuru fasulye gibi gıdaları içeren bakliyat ürünlerinin aynı kaldığı gözlendi.
  • Mevsim değişimine bağlı olarak meyve-sebze fiyatlarında ortalama artış oldu. Geçen ay 4,94 lira olan sebzenin ortalama kilogram fiyatı bu ay 5,43 liraya yükseldi. Ekim’de 5,29 lira olan meyvenin kilosu 5,45 liraya yükseldi.
  • Ekmek, un, makarna, bulgur, irmik ve pirinç dağların yer aldığı grupta kayda değer fiyat değişikliği olmadı.
  • Fiyatı bir önceki aya göre değişmeyen diğer gıda ürünleri arasında margarin, zeytinyağı, ayçiçeği siyah ve yeşil zeytin, ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, kimyon, nane, karabiber, un, şeker, tuz, bal, pekmez, reçel ve salça yer aldı. Öte yandan tereyağının fiyatında artış olmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum