Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Yılın En Düşük Seviyesine İndi!

Kasım ayı tüketici güven endeksi verileri açıklandı. Dört aydır üst üste azalan endeks, yılın en düşük seviyesine indi. Detaylar haberimizde...
Tüketici Güven Endeksi Yılın En Düşük Seviyesine İndi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak hazırlanan tüketici eğilimi anket sonuçları açıklandı. Buna göre tüketicinin güveni dört aydır üst üste düşüş göstererek, Kasım ayında 65,2 oldu. Gelinen bu nokta, 2017 yılının en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Ekim ayında 67,3 olan tüketici güven endeksi, Kasım’da %3,2 oranında azaldı ve 65,2’ye geriledi.

Endeks en düşük olarak Şubat ayında 65,7 puanı görmüştü. Kasım verileri bu seviyenin de altına inildiğini gösteriyor. Açıklanan verilere göre hanenin maddi durum beklentisi 2016’nın Kasım ayına göre %2,8 azaldı ve 84,6’ya indi. Söz konusu azalma, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyen kişi sayısının artmasından kaynaklandı.

Ekim ayında 90,4 olan genel ekonomik durum beklentisi, Kasım’da %3,7 azaldı ve 87,1’e düştü.

Bu düşüş de önümüzdeki 12 aylık dönemde, genel ekonomik durumun daha kötüye gideceğini düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artış göstermesinden kaynaklandı. TÜİK verilerine baktığımızda tasarruf etme ihtimalinde de önemli oranda düşüş olduğunu görmekteyiz. Ekim ayında 21 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, Kasım’da %14,4 gibi ciddi bir düşüş yaşadı ve 18 seviyesine indi. Söz konusu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin sayısının, bir önceki aya nazaran artış göstermesinden kaynaklandı.

Kasım ayı işsiz sayısı beklenti endeksi %0,1 oranında artış gösterdi ve çok önemli bir değişiklik yaşanmadı.

İşsiz sayısı beklentisi Ekim ayında 70,88 seviyesindeydi. Bu ay ise %0,1’lik küçük bir artış gösterdi ve 70,95 puana çıktı. TÜİK geçtiğimiz günlerde Ağustos ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre işsizliğin geçen yılın Ağustos ayına göre 89 bin kişi azaldığı tespit edildi. Kasım ayı işsiz sayısı beklenti endeksindeki artış da gelecek 12 aylık süreçte, işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum