Yatırım yapmaya başla!

Kasım 2015’te Kredili Konut Satışı Düştü

Kasım 2015’te Kredili Konut Satışı Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye geneli konut satışlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Açıklamalarda en çok dikkat çeken nokta ise; Türkiye geneli konut satışlarında 2015 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2.1 oranında artarak 106.008 olmasıydı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’in açıklamaları doğrultusunda diğer satış türleri ise şöyle;

  • Diğer konut satışlarındaki artış dikkat çekiyor!

TUİK açıklamalarına göre, Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre diğer konut satışlarındaki artış dikkat çekici nitelikte. Bir önceki yılın aynı ayına göre satılan konut sayısı %5.9 artarak 50.976 olarak açıklandı.

  • İlk defa satılan konut rakamlarında da artış var.

Türkiye geneli ilk defa satılan konut sayısı da (TUİK) açıklamaları arasında yer aldı. İstatistiklere göre; ilk defa satılan konut sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre %59 artarak 50.976 oldu.

  • Yabancıların gözdesi İstanbul!

Açıklanan veriler gösteriyor ki yabancılara satılan konut satışlarında ciddi bir artış mevcut. Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları %25.6 artış gösterdi ve 2.119 seviyelerine kadar geldi. Yabancıların Türkiye’de en çok rağbet gösterdiği şehir ise İstanbul oldu. Kasım 2015 verilerine göre İstanbul, 703 konut satışı yaparak sıralamada ilk sıraya yerleşmeyi başardı. 2. sırada se turizm ile yabancıların dikkatini üzerine çekmeyi başaran Antalya yer alıyor. Antalya’daki satılan konut sayısı ise 539. Antalya’yı 149 konut satışıyla Bursa izliyor. Ayrıca açıklanan verilerde şaşırtıcı bir sonuçta yer alıyor. Başkent Ankara, yabancılara konut satışında 80 ev ile 5. sırada kendine yer bulabildi.

  • Müslüman ülkelerin vatandaşları ilk sıralarda yer alıyor.

Konut satışlarında diğer bir analiz ise yabancı ülke vatandaşları arasında yapıldı. İstatistiki veriler, Türkiye’den en çok konut alan ülkeler sıralamasında ilk dört ülkenin Müslüman olduğunu gösteriyor. Türkiye’yi tercih eden yabancı vatandaşlar sıralamasında 1. sırada 495 konut satın alan İran vatandaşları yer aldı. Suudi Arabistan ise 226 konut alarak 2. sırada kendine yer buldu. 3. sırada ise 193 konut ile Kuveyt yer alıyor.

  • Rusya kendine 4. sırada yer buldu.

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesi ile bilindiği üzere iki ülke arasında diplomatik kriz başlamıştı. Her geçen gün etkisini artırarak devam eden kriz, Rusya’nın ekonomik yaptırımlara gitmesiyle devam etmekte. Durum böyleyken, Rus vatandaşlarının konut alımları için Türkiye’yi nasıl gördüğü merak ediliyor. Kasım ayını kapsayan araştırmalar sonucunda, Türkiye’den konut alan yabancı ülkeler sıralamasında 136 konut ile Rusya 4. sırada yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum