Yatırım yapmaya başla!

Kasım’daki Yaklaşık 150 CEO Ayrılığıyla 2019 ABD için Rekor Yıl Olmaya İlerliyor

Kasım ayında ABD işletmelerinden 148 CEO çıkışı yapılırken, 2019 bu kapsamda yeni bir rekora ilerliyor.
Kasım’daki Yaklaşık 150 CEO Ayrılığıyla 2019 ABD için Rekor Yıl Olmaya İlerliyor

Açıklanan rakamlar ve ön plana çıkan olaylarla birlikte 2019, CEO ayrılıkları için rekor yıl olma yolunda ilerliyor. İş ve yönetici koçluğu şirketi Challenger, Gray & Christmas’a göre Kasım ayında 148 baş yönetici görevden ayrıldı.

2019’un rekor yüksek yıl olması içinse sadece beş CEO’nun daha görevden ayrılması gerekiyor ve daha şimdiden birkaç Aralık istifası duyuldu. Alphabet, United Airlines, Expedia ve SoulCycle, son haftalarda baş yöneticilerini kaybeden firmalardan sadece birkaç tanesi.

Şirketin başkan yardımcısı olan Andrew Challenger, yüksek CEO ayrılık oranına çeşitli faktörlerin katkıda bulunduğunu belirtti.

2019 CEO Ayrılıkları Rekor Yıl Bunlar arasında güçlü ekonomi ve yeni pozisyonlar için üst düzey becerilere sahip CEO’lar için yüksek talebin bulunduğunu söyledi. Ayrıca gelişen teknolojilerin hemen hemen her endüstriyi bozmaya devam etmesinin yanı sıra ticaret ve düzenlemeleri çevreleyen belirsizliği gerekçe gösterdi. 2019 Kasım’ı boyunca 1.480 baş yönetici şirketlerinden ayrılmış, yılın ilk 11 ayındaki en yüksek rakam olarak kayıtlara geçmişti.

Kayıtlardaki rekor yıl ise ekonominin finansal krizle çalkalandığı 2008 yılı olmuştu ki o dönemde toplam 1.484 CEO görevden ayrılmıştı.

2019 CEO Ayrılıkları Son zamanlardaki en büyük üst düzey yönetici değişikliği haberleri ise dünya devi Alphabet etrafında gerçekleşti. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Alphabet’teki başkanlık ve CEO görevlerinden istifa ederken Google CEO’su Sundar Pichai’nin her iki şirketin de yönetimini devralacağı açıklandı.

Geçen hafta, United Airlines CEO’su Oscar Munoz, Mayıs ayında hava yolundan ayrılacağını ve Başkan Scott Kirby’nin yerine geçeceğini söyledi. Expedia Çarşamba günü CEO Mark Okerstrom’un ve CFO Alan Pickerill’in şirket stratejisine yönelik bir tartışma nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. Challenger bu noktada; bu yılki 284 CEO ayrılığının halka açık şirketlerden çıktığını, 1.196’sının ise özel ya da devlet sektörlerinden olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum