Yatırım yapmaya başla!

Kayıp Suudi Gazeteci Davası Petrol Piyasasında Büyük Endişe Yaratıyor!

Cemal Kaşıkçı davasında Suudi Arabistan'ın takındığı tavrın, petrol piyasaları konusunda endişe verici olduğu söylendi. İşte ayrıntılar;
Kayıp Suudi Gazeteci Davası Petrol Piyasasında Büyük Endişe Yaratıyor!

Suudi Arabistan’ın önde gelen bir gazetecinin ortadan kaybolmasında rol oynadığı gerekçesiyle karşılaştığı uluslararası baskıya karşı takındığı tavır, analistleri endişelendirdi.

Buna göre ING’de araştırma başkanı ve baş ekonomist olan Robert Carnell, olayın petrol piyasaları için yeni bir risk kaynağı oluşturduğunu çünkü Suudi Arabistan’dan gelecek herhangi bir misillemenin indirilmiş petrol tedariki ve daha yüksek fiyatlara neden olacağını, dolayısıyla sonuçların piyasa duyarlılığına iyi gelmeyeceğini söyledi. Kaldı ki Suudi Arabistan’dan ve diğerlerinden gelen söylemler, halihazırda petrol fiyatları üzerindeki mevcut yukarı yönlü baskıları hareketlendirmişti.

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı olayında rol oynadığı yönündeki baskılara karşı gösterdiği hamlelerin, küresel petrol piyasaları için endişe verici olduğu söylendi.

Suudi Arabistan Kaşıkçı Davasında Takındığı Tavır Petrol Piyasalarını EndişelendiriyorZira Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan kaybolması üzerine, Krallık ile uluslararası toplumun bazı kesimleri arasındaki ilişkiler hızla sallantıya girmişti. İddialara göre Türkiye, Washington Post gazetecisinin ve Suudi Arabistan eleştirmeninin binanın içinde kasıtlı olarak öldürüldüğüne inandığını söylemiş, Riyad ise bu iddiaları reddetmişti.

Suudi Arabistan’daki hisse senedi piyasasının Pazar günü düşmesi üzerine analistler bir sonraki hedefin petrol olabileceğini öne sürdü.

Suudi Arabistan’daki Hisse Senedi Piyasası Pazar Günü DüştüING’den Robert Carnell de bugün yatırımcılara gönderdiği notta olayın yeni bir risk kaynağı oluşturduğunu bildirerek; “herhangi bir Suudi misillemesi, petrol arzının düşmesine ve daha yüksek fiyatlara yol açacaktır, bu da piyasa duyarlılığına yardımcı olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu noktada petrol fiyatlarının Pazartesi günü öğleden sonra Asya ticareti sırasında yükseldiği, Brent petrolün yüzde 1.29’luk artışla varil başına 81.47 dolara ulaştığı, ABD ham petrolünün de yüzde 1.14’lük artışla 72.15 dolar seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.

Ayriyeten ilgili haberde Trump’ın Cumartesi günkü açıklamasında Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü ortaya çıkarsa Suudi Arabistan’ın ağır ceza alacağını söylediği hatırlatıldı.

Trump Suudi Arabistan Kaşıkçı Yaptırım TehdidiFakat Pazar günü yakın kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında yapılan haberde Suudi Arabistan’ın diğer ülkeler tarafından davayla ilgili herhangi bir ekonomik yaptırımla karşılaşması durumunda misilleme yapacağı yazılmıştı. Diğer taraftan, Allianz’ın baş ekonomisti Michael Heise de Pazartesi günü verdiği demeçte petrolün Riyad tarafından bir misilleme aracı olarak kullanılabileceğini öngördü.

“Suudi Arabistan, örneğin ABD’den gelebilecek yaptırımların ne kadar sert olduğuna bakarak bunu yapmayı düşünüyor olabilir. Riyad sonunda petrolü bir silah olarak kullanmak durumunda kalabilir, bu konuda fazla iyimser değilim” diyen Heise, petrol fiyatlarının yukarı yönlü istikamette devam etmesinin Asya’daki birçok gelişen piyasa dahil olmak üzere pek çok pazarı etkileyebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum