Yatırım yapmaya başla!

Kashkari: “Oranlar Nötr Seviyeye Yakın, Artırım Durdurulmalı”

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, iş yaratma ve enflasyon faktörlerine gönderme yaparak faiz artırımlarının durdurulması gerektiğini savundu. Detaylar haberimizde;
Kashkari: “Oranlar Nötr Seviyeye Yakın, Artırım Durdurulmalı”

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, bugün verdiği bir demeçte, iş yaratmanın güçlü ve enflasyonun durağan olduğu bu dönemde faiz artırımlarının durdurulması gerektiğini söyledi. Artırıma gerek duyulmadan önce böyle bir hamle yapmanın ABD ekonomisinde resesyona yol açabileceğini dile getiren Neel Kashkari, oranların nötr seviyeye yakın olduğunu kaydetti.

Kashkari’nin açıklamaları FED Başkanı Jerome Powell’ın Economic Club of New York’taki konuşmasının üzerine geldi. Çünkü Powell’ın; “faiz oranı nötr seviyenin biraz altında” şeklindeki açıklamaları, Ekim ayındaki açıklamalarından uzaklaşmış ve yatırımcı topluluğunu daha yüksek artırımlar hakkında endişelendirmişti.

“Faiz oranları, tarihi standartlara göre hala düşük ve ekonomi için nötr olacağı tahmin edilen seviyelerin biraz altında” sözleri piyasalarda da etki yaratmıştı.

Kashkari Oranlar Nötr Yakın

Çarşamba günü yükselen borsa, Perşembe günü hafif düşüş kaydetmiş Cuma günü ise biraz daha düşmüştü. Zaten ilk iyimserliğe rağmen bazı önde gelen Wall Street ekonomistleri, Powell’ın geçen aya kıyasla bu ay söyledikleri arasında pek bir fark göremedikleri yönünde görüş bildirdi.

Ve bu yıl 3 kez faiz artırımına gidip Aralık ayında bir artırıma daha gitmesi beklenen FED’in gelecek yıl 3 artışa gideceği öngörüsü yinelendi.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari Artırım Durdurulmalı İşte bu noktada; Trump’ın FED’i ve FED Başkanı Jerome Powell’ı faiz artırımları nedeniyle defalarca eleştirdiği, kurumun kendisi için en büyük tehdit olduğunu söylediği ve son olarak da geçtiğimiz gün “Powell’dan memnun değilim” şeklinde açıklamalar yaptığı hatırlatıldı.

Trump gibi FED’in artırıma gitmemesi gerektiğini savunan Minneapolis FED Başkanı Kashkari; “oranların nötr seviyeye yakın olduğunu düşünüyorum” dedi.

Trump Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari FED Artıırmı Durdursun

Daha önce de oranların sabit tutulması gerektiğini bildiren Kashkari, işgücü piyasasında hala durgunluk olduğunu söyleyerek; “ücretlerin gerçekten yükselmemesi ya da enflasyonun aniden
yükselmesi halinde FED’de bekle ve gör duruşu mantıklı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaldı ki kendisi günler önce katıldığı bir radyo programında da faiz artırımlarını kastederek; “ara vermemiz ve ekonominin nasıl evrilmeye devam ettiğini görmemiz gerek” demişti. Haberde ekonominin uzun vadede yüzde 2’den fazla büyümeyeceğini düşünen Kashkari’nin bu yıl ve gelecek yıl merkez bankasının politika oluşturma komitesinde oy kullanmayan bir üye olduğu bilgilerine de yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum