Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasapoğlu: 27 Milyardan Fazla Borç Gençlerin Omzundan Alındı

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, öğrenim kredisi yapılandırma işlemlerine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulunurken kredi ve burslarla ilgili başvuru sürecinin uzatıldığını duyurdu.
Kasapoğlu: 27 Milyardan Fazla Borç Gençlerin Omzundan Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun süredir gündemde yer alan KYK borçlarını faizlerinin silinmesine yönelik karar geçen haftalarda yasallaştı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muhterem Kasapoğlu ise bugün hem öğrenim kredisi yapılandırma işlemlerine yönelik hem de burs-kredi başvuru süresiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kasapoğlu,  2022 yılında yurt başvurularının Cumhuriyet tarihinde rekor sayıya ulaştığını söyledi. 20 yıllık süreçte genç odaklı siyasetin en önemli sonucu olduğunu söyledi. 2022 yıllıda yurt cüretlerine zam yapılmadığını vurguladı. Fiyatların 270-450 TL arasında değiştiğini kaydetti. Bakanlık olarak gençlerimizin her daim yanlarındayız.

Türkiye burs ve kredi imkanlarıyla dünyanın en geniş altyapısını sunan ve bu anlamada erişilebilirliği ortaya koyan bir ülke olduğunu söyledi.

27 Milyar 15 Milyon Liralık Bir Tutarı Gençlerin Omzundan Alındı

Öğrenim kredisi borçlarına yönelik açıklama yapan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın bir zamanda konuya yönelik müjdeyi verdiğini hatırlattı. Bununla ilgili kanunun ise meclis açılır açılmaz değiştirildiğini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, “Bu yasal düzenleme ile birlikte gençlerimiz geri ödemelerinde aldıklarının üzerine ilave tutar ödemeyecek. Tabı ki bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, halihazırda kredi alan ve kredilerinde geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanacak. 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin ödenmemiş ve ödenecek taksitlerindeki endeks tutarı  böylece tamamen kaldırıldı. Bu kasamda 27 milyar 15 milyon liralık bir tutarı gençlerin omzundan alındı.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Kredi ve Burs Başvuru Süresi Uzatıldı

Kasapoğlu, borcu vergi dairesine bildirilen borçlulara değinerek “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordineli bir çalışma halindeyiz. Bu çalışma ile borçluların taksitlerine tekabül eden endeks tutarlarını da bildirdik. Ödenmeyen taksitlerden bu endeks tutarı tahsil edilmeyecek. Kredi geri ödemeleriyle ilgili bu süreci takip etmek isteyenlere an itibariyle e-devlet üzerinden endeks tutarlarına erişim açıldı. Yeni düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Çeşitli nedenlerden dolayı kredi ve burs başvurusunda bulunamayan gençler için başvuru sürecinin uzatıldığını aktardı. Yarın 23:59’a kadar başvuruların yapılabileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.