Yatırım yapmaya başla!

Karton Ambalaj Sektörü Ocak-Kasım 2019’da 2 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi!

Türk karton ambalaj sektörünün bu yılın Ocak-Kasım döneminde 2 milyar dolarlık ihracata imza attığı tespit edildi.
Karton Ambalaj Sektörü Ocak-Kasım 2019’da 2 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi!

Türkiye’nin karton ambalaj sektörü, bu yılın Ocak-Kasım dönemini kapsayan 11 ayda 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %16 daha fazla ihracat gerçekleştirerek 2 milyar dolar tutarında gelir elde etti. Bahsedilen dışa satım 194 farklı ülkeye yapılırken sektörün ekonomiye sağladığı katkı önceki dönemlere göre arttı.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Karton Ambalaj’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Can Duran, Türkiye’nin “Avrupa’nın 5. büyük karton ambalaj üreticisi” olarak bilindiğini açıkladı.

Ali Can DuranÜlkemizin sektörde elde ettiği pazar payının büyüklüğüne de dikkat çeken Duran, Avrupa pazarının %11’ine hakim olduğumuzu ifade etti. Karton ambalaj sektörünün kilogram başı fiyatının ortalama 2,32 dolar olduğunu bildirdi. Bu yılın 11 aylık dönemindeki 2 milyar dolarlık ihracatın son 6 yılın en yükseğinde olduğunu belirten Duran, yıl sonunda 2,2 milyar dolara ulaşılacağını söyledi.

Türkiye, karton ambalaj ihracatında en fazla geliri Birleşik Krallık, Almanya, Irak, Fransa, İsrail, Yunanistan, Birleşik Devletler’den sağlıyor.

Türkiye Karton Ambalaj İhracatBu pazarların sektör açısından önemli olduğuna işaret eden Duran, Katar’a ihracatta uygulanan kilogram başına birim fiyatın 4,24 dolar olduğunu, rakamın ABD için ise 4,05 dolar olduğunu belirtti. Birlik olarak sektörün ihracat gerçekleştirdiği tüm ülkelerde 4 dolara ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

Son zamanlarda sürdürülebilir çevre politikalarının yaygınlaşmasıyla birlikte plastik kullanımının ciddi oranda azaldığına işaret etti. Plastik kullanımındaki bu durumun karton ambalaja yönelimi artıracağını söyleyen Duran, bu sayede karton ambalaj ihracatında da artış beklediklerini ifade etti. Hem doğanın korunması hem de karton kullanımının artması açısından plastiği daha az tercih etmek gerektiğini aktardı.

Karton ambalajın sektör olarak teknoloji ve inovasyona plastiğe oranla daha büyük yatırımlar yaptığını bildirdi. Sektörde gelişen teknolojiden destek alarak üretimlerine devam eden firmaların ilerleyen dönemlerde verimliliklerini ve rekabet güçlerini artıracaklarına değindi. Kağıt ya da kartondan üretilen ambalajların akıllı sisteme geçilmesiyle ileride daha fazla tercih edileceğini aktardı. Duran, özellikle gıdada kullanılacak akıllı ambalajların raf ömrünün tükenmesi gibi önemli uyarılarla tüketicileri aydınlatacağını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum