Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kartla Alışveriş Yapan Herkese Devletten Bonus

Türkiye’de kredi kartı kullanımı her gün artıyor. Devlet, hem işyerlerinin hem de tüketicilerin kontrollerini sağlamak amacıyla kullanıcıya bonus dağıtıyor.
Kartla Alışveriş Yapan Herkese Devletten Bonus
Son Güncelleme: 
Yorum

Devletin kontrol için en çok zorlandığı konulardan biri de kayıt dışı gelir ve giderler. Bunun için çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Bunun en yeni örneği ise kart ile alışveriş yapılmasına teşvik etmek için devletin bonus vermesi. Fakat biriken bonuslarla sadece vergi, elektrik ve su gibi faturalar ödenebilecek. Ülkemizde kart kullanımının boyutu aslında çok da azımsanacak bir rakam değil. Türkiye’de kredi kartı kullanımı hangi boyutta? başlıklı haberimizden bu verilere ulaşabilirsiniz. Bunun daha da artırılmasını hedefleyen devlet, ödemelerin kayıt altına alınması için sadece kartlarla ilgili teşvikler değil, başka yöntemler de deniyor.

Hem işyerlerinin hem de tüketicilerin kontrollerini sağlamak için geliştirilen bu yeni yöntemle, kayıt dışı işlemler ile daha fazla mücadele edilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) gözetiminde yürütülen bu çalışma ile nakit kullanımının azaltılması hedefleniyor. Eğer banka kartı ile alışveriş yapılması sonucunda %1 ile %3 oranında bonus teşviği verilecek. Kartlarda biriken bonuslar ile de çeşitli faturalar ya da vergi ödemeleri yapılabilecek. Yapılan araştırmalara ve hesaplamalara göre aylık 2 bin liralık alışveriş yapan bir kişinin hesabında devlet bonusu olarak, 50 – 60 TL birikebilecek. Bununla birlikte kayıt dışı ekonominin önümüzdeki dönemlerde 5 puan daha düşmesi hedefleniyor.

Fiş ve fatura alınmasını çoğaltmak da amaçlarından biri…

Günümüzde hala fiş ya da fatura kesmeyen birçok işletme var. Bu uygulama çerçevesinde bunların azaltılması da hedefler arasında. Kayıt dışı ile mücadele planı çerçevesinde işletmelerin belge düzenleyip düzenlemediği teknolojinin verdiği kolaylıkla elektronik ortamda denetlenebilecek. Şu an planlama aşamasında olan bu uygulamanın 2017 yılında hayata geçmesi bekleniyor. Geçmiş dönemlerde de fiş toplayan kişilere ödüller verildiğini hatırlatalım. Bu uygulamada buna benzer bir işleyiş ile kart kullanımlarının fazlalaşması sağlanarak, kayıt dışı ekonomide bir adım daha öne geçmek hedefleniyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda ise 100 TL’lik alışverişte % 2 ya da 3 oranında bonuslar verileceği göze çarpıyor.

Tüm Türkiye’de akıllı kart uygulamasının yaygınlaşması bekleniyor!

Kayıt dışı ekonominin önüne geçmek için sadece kart kullanımı değil, farlı uygulamalara da başvurulması planlanıyor. Bunların en başında gelen ise şehir içi otobüs kullanımlarında otomatik ödemelere dönülmesi, akaryakıt satışlarında çipler getirilmesi şeklindedir. Zamanla tüm illerde akıllı kart uygulamalarının geliştirilmesi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın çalışmalarıyla ön plana gelecek. Böylelikle tüm Türkiye’de yaygınlaştırılarak, birçok sorunun önüne geçilmesi bekleniyor. Başta kayıt dışı ekonominin üstesinden gelme yer alırken, bu konuda devlet bir adım daha öne geçmeyi hedefliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu