Yatırım yapmaya başla!

Karlılığa Geri Dönen Barclays Brexit Belirsizliği için 150 Milyon Sterlin Ayırdı

İngiltere'nin önde gelen bankalarından Barclays, 2018'de karlılığa geri döndüğünü ve dördüncü çeyrekte Brexit için 150 milyon sterlin ayırdığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Karlılığa Geri Dönen Barclays Brexit Belirsizliği için 150 Milyon Sterlin Ayırdı

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays, Perşembe günü 2018’de 1.4 milyar sterlin (1.82 milyar dolar) net kar elde ettiğini açıkladı. Bankanın karlılığa geri dönmesi dikkat çekerken Barclays’in 2017’de bir defaya mahsus vergi ve ek değer masrafları nedeniyle yaklaşık 2 milyar sterlin net zarar ettiği hatırlatıldı.

Buna göre Barclays 2018 yılında çekirdek sermaye oranını bir önceki yıla göre değişmeden yüzde 13.2 olarak bildirdi. Vergi öncesi grup karı ise yüzde 20 artarak 5.7 milyar sterline yükseldi. Dava ve yönetim hariç hisse başına kazanç ise tam yıl için 21.9 peni oldu. Ayrıca 2018 sonuçlarında Brexit hazırlığı için 150 milyon sterlin tutarında bir karşılık ayırdı.

Barclays’in CEO’su Jes Staley; “dördüncü çeyrekte, Brexit belirsizliği göz önüne alındığında 150 milyon sterlin değerinde özel bir değer düşüklüğü karşılığı ayırdık” dedi.

Barclays Ceo Brexit Açıklaması Ve bunu dördüncü çeyrekte yapmanın ihtiyatlı ve uygun bir şey olduğunu düşündüklerini aktardı. Jes Staley ayrıca açıklanan sonuçların ardından bugün verdiği demeçte; “Orada çok fazla belirsizlik var. Barclays için önemli olan şey bir İngiliz bankası olduğumuz ve Birleşik Krallık’a bağlı kaldığımız” ifadelerini kullandı. Bu noktada Fitch Ratings’in Çarşamba günü, İngiltere’nin AB’den ayrılması ile ilgili müzakerelerdeki belirsizliğin artması nedeniyle ülkenin kredi notunu AA’dan düşürebileceğini açıkladığı hatırlatıldı.

Fitch Ratings’in açıklamasıyla ilgili konuşan Staley; derece düşürmenin Birleşik Krallık’a hiçbir şekilde faydalı olmayacağının üzerini çizdi.

Barclays Ceo Fitch Ratings Açıklaması Piyasaların şu anda oldukça olumsuz bir hikayede fiyatlandığını dile getiren Staley; “yani genel olarak ne olacağını görelim, bu belirsizliği geride bırakmamız harika olacak ancak Barclays ne olursa olsun küçük işletmelerimize, şirketlerimize ve tüketicilerimize yardım etmeye hazır” dedi. Neticede Barclays diğer Avrupa bankalarıyla birlikte Brexit’i çevreleyen belirsizlik nedeniyle baskı altında bulunuyordu.

Diğer taraftan, banka Financial Times’ta yayınlanan bir raporun ardından ABD’deki hedge fonu Tiger Global Management’ın Barclays hisselerinin tamamını sattığı yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. New York merkezli hedge fonu, Barclays’in en büyük 10 yatırımcısından biri olmuştu ve bankada yüzde 2.5’lik paya sahipti. Çıkış, aktivist yatırımcı Edward Bramson’un yönetim kurulundaki yolunu zorladığı bir zamanda gelmişti ki Bramson’un Sherborne Investors’u bankada yüzde 5.5’lik hisseye sahipti. Kaynaklara göre Bramson geçmişte Barclays’i yatırım birimlerine tahsis edilen kaynakları azaltmaya çağırmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum