Yatırım yapmaya başla!

Kariyerinizi Baltalamak İçin 6 Basit Yol

Kariyerinizi Baltalamak İçin 6 Basit Yol

Etrafınıza bir bakın, çocuk da yaparım kariyer de, diyenler de var, ne çocuk ne de kariyer umurumda değil deyip bir kenara çekilenler de. Bir de “kariyerimi itinayla mahvederim” deyip, ortalıkta terminatörvari bir biçimde dolaşanlar. Ben bu yazıda onları “yok ediciler” olarak nitelendirmeye karar verdim ki bana göre daha uygun bir tanımlama bulunamazdı. Sakın ukalalık yaptığımı düşünmeyin. Çünkü bazıları gerçekten, sadece yok etmeye programlanmış gibi davranıyorlar. Yani kariyerlerini mahvetmek hususunda!

Diğer taraftan, yok edicilerin işini biraz kolaylaştırmak istedik ve aşağıdaki can alıcı maddeleri hazırladım. Şaka bir yana, birazdan hem yok ediciler hem de gerçekten iyi bir kariyer yapmak isteyenlerin incelemesi gereken kuralları göreceksiniz. Bu şekilde; bir kesim aşağıdaki tavsiyelere uyarken, diğer kesim de bunların yakınından, uzağından geçmeyecek diyebilirim. Haydi, maddelerimizi birlikte inceleyelim ve sizin hangi tarafta olduğunuzu görelim.

1 Telefonunuzu Elinizden Düşürmeyin!

Telefonunuzu Elinizden Düşürmeyin!Eğer kariyerinizi mahvetmek, hele de bunu ilk izlenimde tek celseyle yapmak istiyorsanız, telefonunuzu elinizden düşürmemelisiniz. İnanın bana, bu kariyerinizi baltalamak yolunda en etkili hamlelerinizden biri olacaktır. Hemen bu durumu örnekleyelim. A çalışanı, temsil ettiği şirketinin adına bir iş toplantısına katılıyor. Katılıyor ama yalnızca beden olarak toplantı salonunda. Çalışanın aklı, ruhu, tüm benliği telefonuna kaymış. Konuşanları dinliyor gibi yapmasına rağmen, Oscar’lık bir performans sergileyemediği için inandırıcılığını yitiriyor. Peki, bu toplantının olumlu sonuçlanma ihtimali ne kadar yüksek olabilir? Ya da yüksek olabilir mi?

Hemen cevap vereyim! A çalışanı telefonuyla ayrılmaz bir bütün haline geldiği için hem kendi kariyerine okkalı bir vuruş yapmış, hem de şirketinin adını lekelemiş olur.

2 Aşırı Samimi Olun, Hatta Çekinmeyin Akraba Çıkın!

Aşırı Samimi Olun, Hatta Çekinmeyin Akraba Çıkın!Kariyerinizi direk giyotinlemek istiyorsanız, izlemeniz gereken yöntemlerden birinin de aşırı samimiyet olduğunu bilin. Yani müşterileriniz, yeni iş ortaklarınız ve takım arkadaşlarınızla haddinden fazla, hatta hadsiz olarak iletişim kurun. Kurun ki, kariyerinizi daha başlamadan bitirebilen üstün yetenekliler arasına katılma ayrıcalığını yaşayın. Şaka bir yana, samimi olmak iyi bir kariyer yapmanızdaki altın kurallardan biri olsa da bunun fazlası sizi uçurumun kıyısına götürecektir. Bu yüzden iş hayatındaki davranışlarınızda ölçüyü ayarlamalı, aşırı samimiyetin lakaytlık demek olduğunu unutmamalısınız.

İŞİNİZİ KAYBEDECEĞİNİZİ GÖSTEREN 5 İŞARET İÇİN TIKLAYIN!

3 Bilmeniz Gereken Şeyleri, Sorarak Öğrenmeye Çalışmayın.

Bilmeniz Gereken Şeyleri, Sorarak Öğrenmeye Çalışmayın.Bu durum tıpkı sözlüye kalkan bir öğrencinin sorumlu olduğu konu hakkında, öğretmenine soru sorması gibidir. Yani açıkça “ben dersime çalışmadım çünkü elektrikler kesilmişti” demek anlamına gelir. Kariyerinizi mahvedecek davranış tiplerinden bir tanesi de kesinlikle budur. Bilmeniz gereken bir şeyi, partnerlerinize sormak! Ya da bir toplantı sırasında, aslında araştırılarak öğrenilecek bir konuyu, takım arkadaşlarınızdan öğrenmeye çalışmak. Sonuçta, teknoloji çağında yaşıyoruz ve erişmek istediğimiz her bilgi elimizin altında denilebilir. Ama tabii, kariyerinizde vurgun yemeyi kafaya koyduysanız, ona bir şey diyemem.

4 Sıklıkla şikayet edin!

Sıklıkla şikayet edin!Yapılan her değişiklikte şikayet etmeniz, her durumdan yakınmanız, bir diğer kariyer bitiriciniz olacaktır. Çünkü mız mızlar, iş hayatında en sevilmeyen çalışan tiplerinden biridir. Mesai mi uzadı, şikayet et, maaşın mı yatmadı, şikayet et, yeni bir iş mi verildi hiç durma haydi şikayet et!

Eğer bu şekilde davranırsanız, iş hayatınızda hiçbir zaman başarılı olamazsınız. Ama durun zaten sizin istediğiniz de kariyerinize balta vurmak, değil miydi? Alın size baltanın hası!

5 Daha Fazla Sosyal Medya, Daha Fazla Like, Daha Fazla Yorum!

Daha Fazla Sosyal Medya, Daha Fazla Like, Daha Fazla Yorum!Ta ta ta tam! İşte karşınızda en basit ve en eğlenceli kariyer bitirici yöntem! Hayatını sosyal medyaya endekslemiş olmak! Yani lügatinizdeki kelimeleri “like, comment, tweet, tbt…” benzeri kelimelere indirgemek. Parmaklarınıza felç inme tehlikesi yaşamanıza rağmen, arkadaşlarınızla yazışmaya devam etmeniz. Bu yöntem hiç şüphesiz, yok ediciler tarafından en sevilen ve en çok rağbet edilen yöntemdir. Diyeceğim o ki; sosyal medya bağımlılığı kariyer baltalama çalışmalarınızda en etkili vuruştur. Hiç şüpheniz olmasın!

ÇALIŞANLARIN İŞYERİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKEN 10 DAVRANIŞ TİPİ İÇİN TIKLAYIN!

6 Dedikodu Kazanını Kaynatın!

Dedikodu Kazanını Kaynatın!Kariyerinizi nakavt edecek bir diğer yöntem ise, dedikodu kazanını kaynatanlara dahil olmaktır. Öğle aralarında, çay molalarında zamanını fiskos yaparak harcayan çalışan tiplerinden bahsediyorum. Hani şu yan masasındaki can ciğer arkadaşının arkasından atıp tutanları! Bu yöntemin ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Sonuçta bugün bir arkadaşınız hakkında dedikodu yapıyorsanız, yarın da diğeri hakkında yapacaksınız demektir. Bu sizin en güvenilmez tipler arasında görülmenize neden olacaktır.

7 Asla Teşekkür Etmeyin!

Asla Teşekkür Etmeyin!Kariyerini bitirmek isteyen kişilerin izlemesi gereken yöntemlerden biri de, teşekkür etmekten kaçınmak olmalıdır. Emin olun bu yöntem, kariyerinizi baltalamak yolunda size epey katkı sağlayacaktır! Sonuçta size yardım etmek isteyen birine karşılık olarak, sadece 14 harften ve iki kelimeden oluşan bir söz öbeği söyleyemiyorsanız, başarınıza diyecek lafım yok. Siz kesinlikle doğru yolda ilerliyorsunuz. Çünkü görünen o ki kariyerinize balta ile değil, direk kesim motoruyla dalmaya kararlısınız.

* SONUÇ

Evet, yıllarca çalıştınız. Anaokuluyla başlayan sancılı eğitim süreciniz, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite derken yüksek lisans ile birlikte bir nihayete erdi. Kariyer yapmak için de bir o kadar uğraştıktan sonra, sonunda hayalini kurduğunuz koltuğa oturdunuz. Peki, sonra ne olacak? Tabii ki emeklerinizi çöpe atacaksınız. Sonuçta boşuna o kadar çalışmadınız değil mi? Domino taşlarını neden özenerek dizeriz? Tabii ki, bir vuruşta birbiri ardına yıkılmalarını izlemek için! İşte yukarıdaki yöntemler sayesinde siz de altın vuruşunuzu yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Buyurun, seçmece bunlar!

Tabii ben “yok ben böyle iyiyim” diye düşünenlerin yanındayım. O kadar dirsek çürüttükten sonra, kariyerinizi baltalamak isteyeceğinizi düşünmüyorum. Daha doğrusu ümidim o yönde! Siz siz olun, işinizin kıymetini bilin ve adımlarınız daha iyi bir kariyere sahip olmak için atın.SONUÇ

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum