Yatırım yapmaya başla!

Kariyer Seçiminizi Doğru Yaptığınızı Gösteren 6 İşaret

Kariyer Seçiminizi Doğru Yaptığınızı Gösteren 6 İşaret

Yaptığınız işten gerçekten keyif alıyor musunuz? Okuduğunuz bölümü bitirdikten sonra kendinizi bir anda içinde buluverdiğiniz alandan diyorum, ne kadar memnunsunuz? Yani diyorum ki kariyer seçiminizi düşündüğünüzde “iyi ki de böyle yapmışım” diyebiliyor musunuz? Yoksa işler hiç de hayal ettiğiniz gibi gitmedi mi? Liseden sonra hevesle seçip gittiğiniz okuldan çıktığınızda meslek tanımınızla pek de alakası olmayan bir işte çalıştığınızı mı düşünüyorsunuz? “Zamanı geri alabilsem, asla böyle bir tercih yapmazdım” diye düşünüp kendinizi mi suçluyorsunuz? Ya da “artık her şey için çok geç, başa gelen çekilir” gibi mecburi kabullenme cümleleriyle kendinizi telkin etmeyi mi çalışıyorsunuz?

Her gün işe gitmek sizin için bir kabus mu? Bir meslek sahibi olmak için verdiğiniz çabaların boşa gittiğine mi inanıyorsunuz? O kadar uğraşın size üç kuruş para ve bir hayli stresten başka bir şey kazandırmadığını mı düşünüyorsunuz? Ya da bütün bu söylediklerim sizin için “yazık, demek ki işi hakkında böyle düşünenler var” diye düşündürmekten başka hiçbir şey ifade etmiyor mu? Eğer böyleyse, gerçekten şanslı olanlar arasındasınız. Daha doğrusu, şanslı da değil. Seçimlerini akıllıca yapmış olanlar arasında diyelim. Çünkü şanslı dersek, kariyer seçimi konusunda titizlikle düşünüp adımlarını öyle atanlara haksızlık etmiş oluruz. Çünkü onlar şanslı olmaktan çok daha öte, kendi şanslarını kendileri yaratan insanlar!

Evet, bugün sizlerle kariyer seçiminizi ne kadar doğru yaptığınız üzerine konuşmak istiyorum. Belki de yeni atıldığınız iş hayatının size taşınması gereken bir yükü mü yoksa bir nevi hediyeyi mi çağrıştırdığını merak ediyorum. Çünkü benim bu meramım sizin kariyer seçiminiz ile ilgili bir kez daha gurur duymanıza ya da yaptığınız tercihten pişman olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak. Ki her halükarda da siz kazançlı çıkacaksınız. Ya çok geç olmadan alanınızı değiştirmek için kollarınızı sıvayacak ya da yaptığınız işe biraz daha sarılacaksınız. Sonuçta; ünlü düşünür Konfüçyüs’ün de dediği gibi: “Sevdiğiniz işi yaparsanız, tek bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” Bakın bakalım, sevdiği işi yapan imrenilesi kişiler arasında kendinizi de görebilecek misiniz?

Yaptığınız İşte Kendinize Güveniyorsunuz!

Yaptığınız İşte Kendinize Güveniyorsunuz!Kariyer seçiminizi doğru yaptığınızı gösteren işaretlerden bir tanesi yaptığınız işteki kendinize ne kadar güvendiğiniz! Öğretmen, işletmeci, doktor, avukat, mühendis ya da herhangi başka bir pozisyonda çalışmanız fark etmez. Önemli olan asıl nokta, işinizde ne kadar iyi olduğunuz ve kariyerinizde ilerlerken adımlarınızı ne kadar sağlam attığınız. Eğer kendinize inanarak “evet, ben kesinlikle bu işi yapmalıymışım” diyorsanız, seçiminizle bir kez daha gurur duyabilirsiniz. Çünkü siz yeteneklerinizin farkında olarak yapmanız gereken işi bulmuşsunuz.

Ama tabii bunun işinizle ilgili öğrenmeye ihtiyaç duymadığınız anlamına gelmediğini de biliyor olmalısınız. Yani kariyerinizdeki başarınızla elbette gurur duymalısınız, ama bu durumun sizi kibirlendirmesine de izin vermemelisiniz. Zira yeteneklerinizi gözünüzde fazla büyütüp nasıl olsa gayet başarılıyım diye düşünüp öğrenmeyi sürdürmekten vazgeçerseniz zamanla başarı oranınızın düşmesine neden olur ve doğal olarak da kariyeriniz hususunda tatminsizlik yaşarsınız.

İşinizi Benimsiyorsunuz!

İşinizi Benimsiyorsunuz!Başarılarınızdan hatalarınıza, takım arkadaşlarınızın performansından işinizin tanımına varana kadar kariyerinizle alakalı her şeyi benimsiyorsunuz. Ekibinizle gurur duyuyor, iş arkadaşınızın başarısıyla övünüyor ve iş yerinizi adeta ikinci yuvanız olarak görüyorsunuz. Masanızdaki araç gereçleri, kullandığınız bilgisayarı, oturduğunuz koltuğu, üzerine kahve döküldü diye kendinizi paraladığınız dosyanızı, kısacası işinizle ilgili her şeye değer veriyorsunuz. Çünkü işinizi seviyor ve bu sevgiden dolayı da içinde bulunduğunuz atmosfere varana kadar kariyerinizle ilgili her şeyi benimsiyorsunuz.

Görevlerinizi yerine getirirken zorlanmıyor, işinizi size sadece para kazandıracak yapmak zorunda olduğunuz bir yükümlülükmüş gibi düşünmüyor, her hareketinizle işi benimsediğinizi gösteriyorsunuz. Nitekim bu çoğu kişide olmayan bir nitelik ve bu niteliğe sahip oldunuz için kendinizle rahatlıkla gurur duyabilirsiniz. Zira bu yaklaşım sizi mutlak başarıya ve tabii ki başarının ayrılmaz ikilisi olan mutluluğa götürecektir.

“Ne İş Yapıyorsun?” Sorusunu Cevaplamaktan Hoşlanıyorsunuz!

“Ne İş Yapıyorsun” Sorusunu Cevaplamaktan Hoşlanıyorsunuz!Ailenizin arkadaşları, eski mahallenizdeki komşu teyzeniz, yolda karşılaştığını öğretmeniniz, eski okul arkadaşınız, karşınıza kim çıkarsa çıksın size “nerede çalışıyorsun, ne iş yapıyorsun?” diye sorulduğunda, kendinize engel olamıyorsunuz. Hatta bazen işi abartıp, size bu soruyu soran kişilerin “neyse, çok güzel, benim de biraz acelem vardı” gibi cümlelerle sizden kaçmalarına neden oluyorsunuz. Şaka bir yana, bu soruyu cevaplamak sizin için gerçekten keyifli. Çünkü işinizi anlatırken onunla bir kez daha gurur duyduğunuzu fark ediyor, “aman işte bir şirkette şu pozisyonda çalışıyorum” gibi cümleler kuran insanlardan biri olmadığınızı tekrar tekrar gösteriyorsunuz.

Yakınlarınızla havadan sudan muhabbet ederken kendinizi birdenbire işinizden bahsederken buluyor, kariyerinize çağrışım yapabilecek en ufak bir konuyu bile kaçırmıyorsunuz. Kısacası, işinizden bahsetmek bile sizi mutlu ediyor. Onunla ilgili konuşurken işinizi ne kadar sevdiğinizi her hareketinizden belli ediyor, başarılarınızla ne kadar durur duyduğunuzu her halinizle anlatıyorsunuz. Yüzünüze yayılan gülümsemeye engel olamamanız ve size “ne iş yapıyorsun?” diye sorulduğunda “şimdi şöyle ki” diye başlayıp mesleğinizi ballandıra ballandıra anlatmanız, işte bu nedenle doğru kariyer tercihi yaptığınızın en açık işaretleri arasında!

Tası Tarağı Toplayıp Bir Kır Evinde Yaşamayı Düşlemiyorsunuz!

Tası Tarağı Toplayıp Bir Kır Evinde Yaşamayı Düşlemiyorsunuz!Onca korna sesinin ve trafiğin arasında işe giderken aklınızdan geçen düşünce “bir gün buralardan gideceğim” falan olmuyor. İş hayatının zorluklarından bunalıp, sık sık şehri terk etmeyi düşünmüyorsunuz. Kariyeriniz karşı genel bakış açınız “keşke bunu yapmak zorunda olmasam,” falan da değil. Geleceğe dair kurduğunuz hayallerin içerisinde bir kır evinde yaşamak yok. Çünkü siz işinizi seviyorsunuz. Her gün işe istemeye istemeye giden, yataktan zorlukla kalkan insanlar gibi şehir hayatının çekilmez olduğunu düşünmüyorsunuz. Elbette, doğayı seviyorsunuz; ama kariyeriniz için içinde bulunduğunuz yaşantıdan da gayet hoşnutsunuz. Uzun lafın kısası; böyle düşünceler içinde değilseniz, bilin ki siz kesinlikle kariyerinizi seçerken doğru tercihi yapmışsınız.

Zor Günleri Atlatabiliyorsunuz!

Zor Günleri Atlatabiliyorsunuz!Her işin avantajları ve dezavantajları vardır öyle değil mi? Sonuçta “mükemmel” iş yoktur. Siz de bu durumun farkındasınız. İşinizi sevmeniz onun zor yönlerini görmenize engel değil. Ancak bu yaklaşımınızla işinizin zor yönlerini kolaylaştırmayı biliyorsunuz. Mesela; pazartesi günleri bazen sizin için de çekilmez oluyor, ama siz “yine mi pazartesi” demekten kurtulmak için yapılması gerekenleri biliyor ve bu yöntemleri kullanıyorsunuz. Aynı şekilde yoğun geçen iş günleri, zorlu süreçleri üst üste toplantıların yapıldığı haftalar, eve ancak çok geç saatlerde dönebildiğiniz zamanlar sizin için de sıkıntılı. Ama işinize olan sevginiz tüm bu süreçleri atlatmanıza yardımcı oluyor. Çünkü ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok başarılı olacağınıza inanıyor ve işiniz için emek harcamaktan hiçbir şekilde gocunmuyorsunuz. Bu bakış açınız da kariyerinizde karşılaşabileceğiniz güçlüklerle en iyi şekilde mücadele edebilmeniz size güç veriyor. Doğal olarak da çoğu insanın düştüğü umutsuzsa mükemmel işi arama hatasına düşmemiş oluyorsunuz.

Takımınızdaki ve Alanınızdaki İnsanları Seviyorsunuz!

Takımınızdaki ve Alanınızdaki İnsanları Seviyorsunuz!Kariyer seçiminizi doğru yaptığınızın işaretlerinden bir tanesi de hem takımınızdaki hem de alanınızdaki insanları seviyor olmanız. Yani sizinle aynı işi yapan insanlara acıyarak bakmıyor, aksine onların ne kadar şanslı olduklarını düşünüyorsunuz. Alanınızda belirli bir başarıya ulaşmış kişilerin hayatını hayranlıkla izliyor, bir gün öyle olacağınızı düşünerek işinize dört elle sarılma eylemini hiç de zorlanmadan yapıyorsunuz. Takım arkadaşlarınızın başarılarını kıskanmıyor, tersine ekibinizdeki insanların başarılarıyla övünere bir kez daha sizin için doğru olan kariyeri tercih etmiş olduğunuzu düşünüyorsunuz. Katıldığınız konferanslarda, seminerlerde, toplantılarda, iş gezilerinde tanıştığınız kişilere bakarak “işte tam da olmam gereken yerdeyim” diye düşünüyorsunuz. Tüm bu işaretler sizin kesinlikle doğru kariyer seçimi yaptığınızı kanıtlıyor.

Evet, sevdiğiniz işi yapıyorsanız, siz de yukarıdaki durumları yaşıyorsunuz demektir. Bu sizin kesinlikle başarıya yakın olduğunuzu ve adımlarınızı doğru bir şekilde atmakta olduğunuzu gösteriyor. Ancak ne yazık ki kariyerini seçerken adımlarını sizin kadar doğru atmamış olan sayısız kişinin olduğunu da biliyoruz. Her gün işe sadece para kazanmak için giden ve yaptığı işten zerre kadar keyif almayan insanlar bu durumun en açık örneği. Fakat istenirse bu duruma bir son verilebileceği de doğru. Demek istediğim o ki yukarıdaki durumları yaşamanın size çok uzak olduğunu düşünüyorsanız, o zaman hayatınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekiyor demektir. Sonuçta; yanlış olduğunu bildiğiniz bir durumu sürdürmeye çalışmaktansa, onu doğru yöne çevirmek için uğraşmak sizin de farkında olduğunuz gibi çok daha mantıklı. Bu nedenle, hemen şimdi cesaretinizi toplayarak sizi gerçekten mutlu edebilecek kariyer planlamanızı yapmanızı öneririm.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum